11.8 C
София
сряда, 21 май 2025

Пристанище Варна се готви за концесия до края на 2025 г.

Най-четени

Още от същото

До края на 2025 г. българското правителство ще обяви процедура за публично-частно партньорство (ПЧП), която цели да даде нов тласък на развитието на Пристанище Варна. Това съобщи вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов по време на среща със заместник министър-председателя и министър на националната икономика на Република Казахстан Серик Жумангарин. Очакванията са процедурата да обхване както терминал Варна-Изток, така и Варна-Запад.

Анализът, върху който ще се базира концесионната схема, в момента се изготвя от Световната банка и трябва да бъде готов през лятото. Документът ще бъде публично представен и ще послужи като основа за привличане на международни фондове и компании. Основната цел: модернизация на съоръженията, увеличаване на товарооборота и превръщане на порта в по-конкурентоспособен играч в Черноморския регион.

Целта ни е да привлечем международни инвеститори, които да се включат в предстоящите конкурси за строителство на важни инфраструктурни обекти, за които държавата няма необходимия ресурс в средносрочен план“, посочи Караджов, цитиран от пресцентъра на ресорното ведомство.

Припомняме, че още през миналата година стана ясно, че фериботният комплекс може да бъде отдаден на концесия. 

Само преди седмица правителството обяви мащабна програма за отдаване на различни инфраструктурни обекти на концесия, тъй като държавата няма достатъчно средства за всички амбициозни проекти.

Идеята с концесиите обаче бе обявена още по времето на бившия транспортен министър Николай Събев. Той бе на мнение, че до 2027 г. терминалите, оперирани от „Пристанище Варна“ ЕАД – „Варна Изток“ и „Варна Запад“, трябва да бъдат отдадени на концесии.

Не е лесно обаче някои от обектите да привлекат инвеститори. Така например летището в Пловдив на няколко пъти не привлече инвеститори. Още през март пък стана ясно, че настоящият транспортен министър обмисля нова процедура.

По модела на Бургас

За модел на успешно публично-частно партньорство правителството сочи концесията на бургаските терминали Бургас-Изток 2 и Бургас-Запад, където след модернизацията е отчетен ръст от 30% в обемите на обработените товари. Подобен ефект се търси и при бъдещата концесия на варненския порт.

Варна и Средният коридор

Разговорите между българската и казахстанската страна са се фокусирали и върху възможностите за сътрудничество по т. нар. Среден коридор – алтернативен транспортен маршрут между Европа и Азия, който избягва Русия и минава през Каспийско море, Кавказ и Черно море.

Вицепремиерът Караджов обяви, че България ще бъде домакин на среща на високо ниво по темата още тази година. Варна, с директен достъп до Черно море и удобна връзка с вътрешността на Балканите, може да играе ключова роля в този маршрут – още един аргумент за привличането на сериозни чуждестранни партньори.

Още възможности за инвестиции

По време на срещата Жумангарин заяви, че над 60 български компании вече оперират в Казахстан, а инвестициите през 2024 г. са нараснали с 90% спрямо предходната година. Казахстан от своя страна кани български фирми да инвестират във фармацевтичната индустрия, предлагайки добри условия за съфинансиране.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации