11.8 C
София
четвъртък, 22 май 2025

Концентрацията на пазара на критични суровини заплашва индустрията

Най-четени

Още от същото

Пазарите на критични минерали са изложени на риск от големи смущения, тъй като те са се концентрирали много, особено при рафинирането и преработката. А към рисковете трябва да се добавят и разрастващите се ограничения на износа, заяви Международната агенция по енергетика (МАЕ) в доклад от сряда.

Употребата на критични минерали се е увеличила рязко през последните години, предизвикана от проекти за енергиен преход, като например електрически превозни средства, съхранение на батерии, възобновяеми енергийни източници и мрежи, докато индустрията се е консолидирала до няколко основни играчи.

Дори на добре снабден пазар, веригите на доставки на критични минерали могат да бъдат силно уязвими към шокове в доставките, независимо дали са от екстремни метеорологични условия, техническа повреда или търговски смущения“, каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

„Въздействието на шока в доставките може да бъде широкообхватно, като доведе до по-високи цени за потребителите и намали конкурентоспособността на индустрията“, каза той.

Прогнозира се, че средният дял на тримата водещи доставчици на рафинирани материали ще намалее незначително до 2035 г., до 82%, като ефективно ще се върне към нивата на концентрация, наблюдавани през 2020 г., съобщи МАЕ.

Очаква се Китай, доминиращата сила в индустрията, да продължи да увеличава капацитета си за рафиниране с по-бързи темпове от останалата част на света до 2035 г., а освен това е добавил две трети от глобалния растеж на капацитета за рециклиране на батерии от 2020 г. насам.

Тази висока концентрация увеличава риска от шок в предлагането на световния пазар, особено с нарастващия брой мерки за контрол на износа на критични минерали, заяви МАЕ.

Подобни тенденции се очакват и в минния сектор – по-ниска диверсификация за медта, никела и кобалта, докато се очаква концентрацията да намалее при добива на литий, графит и редкоземни елементи.

Относно медта, настоящият проект за добив на материали сочи към потенциален 30% недостиг на доставки до 2035 г. поради намаляващите качества на рудата, нарастващите капиталови разходи, ограниченото разработване на ресурси и дългите срокове за изпълнение, заяви МАЕ.

Очаква се бързо нарастващото търсене на литий, като неразделна част от енергийния преход, да тласне пазара към дефицит до нивата от 30-те години на миналия век. Все пак перспективите за разработване на нови литиеви проекти са много по-благоприятни, отколкото за медта, се казва още в доклада.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации