15.8 C
София
четвъртък, 22 май 2025

Доларът продължи спада си в хода на срещата на Г-7 и съпротивата срещу данъчния план на Тръмп

Най-четени

Още от същото

Доларът продължи да поевтинява за трети пореден ден срещу всичките си основни валутни конкуренти след като американският президент Доналд Тръмп не успя да убеди привържениците си републиканци да подкрепят мащабния му данъчен проектозакон. Търговците се опасяват също, че американските официални представители на срещата на финансовите министри от Г-7, която се провежда в Канада, ще агитират за по-слаби зелени пари.

Развитието на глобалната митническа война на Тръмп, което предизвика силни колебания на валутите през последните месеци, забави значително темпото през тази седмица, въпреки че часовникът отброява часовете до края на 90-дневната митническа пауза за търговските партньори на Вашингтон в отсъствието на нови търговски сделки. Пазарите запазван оптимизма си, че Белият дом би искал търговският обмен да бъде възобновен на устойчива основа, преговорите с близките съюзници Токио и Сеул изглежда са загубили инерция.

Комбинацията от тези събития държат щатския долар под натиск, а доходността на американския държавен дълг върви нагоре в условията на подновената стратегия „продай Америка“, макар и не чак в толкова агресивна форма колкото в началото на май.

Анализатори на австралийската Commonwealth Bank of Australia не смятат, че зелените пари и американските активи като цяло са в намалото на „спирала на смъртта“, но прогнозират, че щатската валута ще поднови спада си през 2026-а след като предизвиканата от митата несигурност изчезне и по-ниските лихвени проценти подкрепят световното стопанство. Банкерите очакват също, че големите парични мениджъри ще вкарват по-малко средства в американски активи с течение на времето.

Понижението на кредитния рейтинг на Съединените щати от „Мудис“ в късните часове на 16 май имаше ограничено въздействие върху пазарите, но задълбочи недоверието към щатските активи като спасително убежище при кризи. Данъчният проектозакон на Тръмп ще добави между 3 и 5 трлн. щ. долара към дълговото бреме на Вашингтон, пресмятат независими анализатори. Този раздуващ се фискален дълг, търговските търкания и отслабващото доверие вредят на щатския долар и на другите американски финансови продукти.

„Митническите ставки вече са по-ниски, но не ниски, като същото може да се твърди и за риска от рецесия в Съединените щати“, посочват експерти на „Голдман Сакс“ в анализ за клиентите си. Те отбелязват, че „макар опасността от рецесия да е намаляла в сравнение с първите дни на търговската война, рисковете от по-високи лихвени проценти нарастват“, защото „САЩ все още са застрашени от най-лошия сред развитите световни стопанства микс за растежа … а данъчният законопроект струва скъпо на изключителната позиция на страната във време на големи нужди от финансиране“. „Което проправя пътя към по-слаб долар и към по-стръмна крива на доходността на американските облигации“, заключават банкерите.

В 10.53 ч. българско време на 21 май доларовият индекс, отчитащ движението на зелените пари към шест основни валутни конкуренти, беше 99.70 пункта. Еврото се разменяше срещу 1.1325 щ. долара, а британският паунд – за 1.3415 долара. За един щатски долар се предлагаха 0.8246 шв. франка и 143.90 яп. йени.

Японският министър на финансите Кацунобу Като коментира преди срещата си с американския си колега Скот Бесънт, че дискусиите за обменните курсове ще се основават на споделеното им мнение, че прекалените валутни колебания са нежелателни.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации