Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се обърна към кмета на София Васил Терзиев със съвета да подаде оставка, ако не успява да намери мнозинство в Столичния общински съвет. Пред медиите в парламентарните кулоари той засипа столичния градоначалник с поредна доза критики затова, че не е успял да реши кризата със заплатите в градския транспорт, както и че не е отворил столичната улица „Опълченска“ след ремонта ѝ.
„Аз не съм виновен нито на Петков, нито на Терзиев, че „спасителят на София“ г-н Бонев ги напусна и нямат мнозинство. Ако кметът не може да си намери мнозинство и за всяко нещо си търси оправдание, да си подаде оставката, да направят избори и тогава ще има мнозинство, ако спечели“, заяви той.
Припомняме, че лидерът на ГЕРБ се яви като „спасител“ на столичани и неясно от каква позиция нареди на кабинета да предостави 15 млн. лв. за удовлетворяване на финансовите искания на работещите в сектора. По искане на Борисов правителството на Росен Желязков отпусна за тази година 15 млн. лв. за повишение на възнагражденията.
„Ако „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ подкрепят бюджета, когато дойде да се гледа и сме мнозинство в парламента, ще им ги осигурим (бел. ред. – парите за заплати). Те не могат да са опозиция в парламента, а да искат от мен да им правя мнозинство в София“, смята Борисов.
Лидерът на ГЕРБ призова Терзиев да върне парите, отпуснати от Министерство на финансите, ако счита, че не му трябват и да се оправя сам със служителите в градския транспорт.
Борисов отправи апел към българските политици да не коментират никакви параметри преди конвергентният доклад за влизането ни в еврозоната да бъде обявен публично на 4 юни. „Познавам много добре европейските практики. Преди 4 юни чернови, записки, чатене, имейли – не би трябвало да се коментират. Има една седмица, като дойде комисарят, ще разберем какво пише в доклада. Не е добра практика да избързаш преди европейската институция да се изкаже„, настоя той.
По време на визитата си в Турция този уикенд, Борисов е разговарял с Реджеп Ердоган за газовия договор с енергийната компания „Боташ“. По него българската държава е длъжна да заплаща голяма такса на компанията за възможността да ползва нейната енергийна инфраструктура. Плащанията са задължителни, независимо дали се възползваме от тази възможност или не, а ние не го правим.
Лидерът на ГЕРБ е призовал турския президент да се положат усилия за изгодни за двете страни условия, при които да бъде прекратен договорът с „Боташ“. Борисов смята, че договорът е изключително изгоден за „Боташ“ и крайно неизгоден за България, и в Турция партийният водач е казал, че това нарушава добросъседството между двете страни.
„Мисля, че президентът Ердоган по никакъв начин не иска да си разваля отношенията с България екато комшии“, каза Борисов, но все пак призна, че не е получил конкретен отговор по темата от турския държавен глава.
Относно имунитетите на депутатите от „Възраждане“ и „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, лидерът на ГЕРБ каза, че няма да бъдат сваляни. Преди минути народните представители от „Възраждане“ бяха “спасени“ именно с гласовете на ГЕРБ, а това провокира гнева на „Продължаваме промяната – Демократична България“, които са вносители на предложенията за свалянето на депутатските защити на националистите. 52-ма от партията на Борисов се въздържаха от гласуване по казуса, което на практика означава, че оказват подкрепа за националистите. Същото направиха и останалите партии от управляващото мнозинство – БСП, „Има такъв народ“ и „Демокрация, права и свободи“.
Става дума за имунитетите на Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров и Никола Димитров от „Възраждане“, които участваха в безредиците пред Дома на Европа през февруари тази година. В пленарната зала обаче и дума не стана за депутатските защити на Марио Рангелов и Джейхан Ибрямов от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС.
Източник: Banker.bg