Инвестиции като тази ще помогнат на българската енергийна система, пренасяйки ниските цени на електроенергията във всички часови зони. Това каза енергийният министър Жечо Станков на церемонията при откриването на най-голямата система за съхранение на енергия в ЕС, която днес беше открита в Ловеч. Съоръжението е собственост на „Адванс Грийн Енерджи“ АД и е с инсталирана мощност 124.098 мегавата (MW) и капацитет 496.392 мегаватчаса (MWh).
Някой би казал, че това са просто 111 контейнера с батерии. Какво обаче е това за българската енергетика? Това са 111 ангела, които всяка секунда ще помагат на енергийната система да остане най-стабилната в региона“, каза той.
Според него България е доказала именно това миналата неделя, когато Северна Македония остана без електричество.
Страната ни е стълбът на Балканите и въобще в Югоизточна Европа, който помага за балансиране на електроенергийните системи, което доказва, че България трябва да продължи да развива точно такива технологии“.
Според министъра, проектът в Ловеч не само има стратегическо значение за страната, но и демонстрира лидерската роля на България в региона по отношение на енергийната устойчивост. Системата ще дава възможност за съхранение на енергия при ниски пазарни цени и използването ѝ при върхово потребление, което ще подобри ценовата предвидимост за бизнеса.
И тук искам да благодаря на инвеститора за погледа му в бъдещето, за възможността днес тук ние всички да се съберем и да видим тази прекрасна инвестиция и да ви приветствам да правите много нови такива. От страна на държавата само ще помагаме за това“, допълни Станков.
Той отбеляза, че обектът се намира в рамките на първата лицензирана затворена електроразпределителна система в страната – резултат от промени в законодателството и усилия на институциите за насърчаване на подобни инвестиции.
Министърът подчерта, че именно такива технологии ще помогнат за по-справедливото разпределение на цената на електроенергията в различните часови зони. Той определи проекта като важна стъпка към по-мащабното внедряване на такива системи, които ще позволят реално понижение на цените на електроенергията в бъдеще.
Очакванията, по думите му, са, че в рамките на една година инсталираният капацитет на батерии у нас ще надхвърли 10 000 MWh, което ще даде нова динамика на пазара и ще засили устойчивостта на мрежата, без да се допуска ценовият натиск върху домакинствата.
Източник: Economic.bg