На най-светлия български празник нека с гордост и почит се преклоним пред безсмъртното дело на Светите братя Кирил и Методий. Нека с дълбока признателност и осъзната отговорност да си припомним, че нашите първоучители не просто създадоха славянската писменост, но и положиха основите на нова християнска книжовна култура, написа по случай 24 май председателят на 51-ото Народно събрание Наталия Киселова на сайта на парламента.
„Българският език е създаден да обединява, да прославя, а не да разделя и не да изпепелява„, подчерта вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си по случай 24 май, което държа пред паметника на Светите братя Кирил и Методий в София, където се проведе тържественото честване на празника.
„1170 години от глаголицата – не само една нова азбука, но духовна революция, сложила основите на едно ново мировъзприятие, изпреварила времето си и с векове Ренесанса в Европа. В преславските скриптории се роди кирилицата – необикновена азбука – с красиви кирилски букви, за да сложат дълбок печат върху сътворението ни като народ и като идентичност. И в този красив наниз от букви има една различна буква – никъде ненаписана, уникална. Буквата „Б“. С нея пишем „България“, „благословия“, „благодарност“, благодат“ и „Бог“, обърна внимание вицепрезидентът Илияна Йотова.
След това тя цитира Свети Константин Кирил Философ, който казва: „Ако духът се моли на непознат език – духът се моли, но умът остава безплоден“ и подчерта, че с тези думи той ни е дал извечната светлина по пътя към сътворението и духовността, станали основата за създаването на един нов народ и на една нова цивилизация – славянската.
„24 май е най-хубавият и най-светъл български празник – лъч от миналото, който осветява настоящето и сочи в бъдещето“. Това заяви премиерът Росен Желязков в приветствие по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, а българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
В обръщението си министър-председателят се обърна и към българите зад граница. Специален акцент той постави върху ролята на българските неделни училища зад граница, определяйки ги като „огнища на знание и дух“, където се съхраняват езикът, културата и самосъзнанието ни.
Министърът на образованието Красимир Вълчев отправи специално приветствие, в което благодари на учителите, преподавателите, творците, учените, писателите, музейните, читалищни и библиотечни дейци. Той подчерта, че това са хората, в които трябва да вярваме. И хората, в които – като общество – трябва да инвестираме.
Днес почитаме нашите духовни водачи – онези, които създават смисъл, култура и посока. Които са изградили нашето минало. И онези, които полагат основите на бъдещето.
Точно в този ден вярваме най-силно в бъдещето – в светлите бъднини на нашите деца. Но за да ги постигнем, трябва да утвърждаваме образованието и културата като национални и бюджетни приоритети, отчете образователният министър.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поздрави българите за 24 май в профила си във „Фейсбук“. На страницата му е публикуван аудио клип, където на фона на българското знаме и образите на светите братя Кирил и Методий звучи химнът на днешния празник – „Върви народе, възродени“.
Лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски също разпространи поздравителен адрес по случай празника. „Със силата на словото започва всяко ново начало, а духовността, знанието и културата градят държавността. Поздравявам всички български учители и преподаватели, призвани да просвещават и учат децата на България, всички ученици, културни дейци, общественици, просветители и творци„, се казва в поздравителния адрес.
„24 май е празник, който носим в сърцата си – не само като спомен, а като жива мисия, чиято сила е непреходна – това е денят, в който осъзнаваме още повече силата на словото, значението на образованието и красотата на нашия език“, написа вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров в поздравление, разпространено от пресцентъра на партията.
Нека 24 май ни вдъхнови да продължим да градим мостове между хората, да пазим и развиваме духовното богатство на нацията ни, в името на общото ни бъдеще. 24 май ден на признателност към всички, които с делата си вдъхновяват, учат и водят обществото напред – учители, учени, творци, хора на духа. От ДПС-ДПС сме убедени, че чрез знанието и съпричастността можем да съградим едно по-справедливо, демократично и модерно общество, написа Джевдет Чакъров председателят на ДПС-ДПС на страницата на ДПС-пресцентър във „Фейсбук“.
Българският език ни прави толкова различни и специални – нас, българите, написа лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов във „Фейсбук“ по повод 24 май.
По думите му всеки свързва празника с нещо различно. С навлизането на изкуствения интелект и с факта, че Интернет се превръща в толкова важна част от живота ни – езикът започва да става универсален. И всичко това може да отпадне. Кой знае? Дано не стане така, допълва Трифонов.
Той свързва 24 май с филм, в който участват известни българи, които вече не са между живите – акад. Светлин Русев, Рангел Вълчанов, Татяна Лолова, Кирил Маричков и много други. А те са важни! Изключително важни хора – и не само на 24 май, подчертава лидерът на „Има такъв народ“.
Кметът на София Васил Терзиев отправи специален поздрав по случай 24 май, участвайки на тържеството пред паметника на Светите братя Кирил и Методий в столицата. Той подчерта, че те са ни дали не просто азбука, а сила – сила да изразяваме мислите си, да пазим историята си и да възпитаваме доброто и достойното. „Нека помним, че не е важно само какво казваме, а как го казваме. Думите имат сила – те могат да обединяват, да лекуват, да вдъхновяват. Езикът на уважението, истината и добротата правят обществото ни по-силно, а грубостта и омразата ни дърпат назад„, подчерта Терзиев.
Източник: Banker.bg