Решението на Народното събрание да отложи за неопределено време либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата поражда сериозни въпроси относно бъдещето на енергийната реформа в България. Това коментира за БТА д-р инж. Димитър Белелиев, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ), председател на Съвета на директорите на Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ) и основател на „АмонРа Енерджи“.
Припомняме, че според приетите на второ четене промени в Закона за енергетиката битовите потребители остават на регулирания пазар на ток за неопределено време. Според Белелиев вместо да се насърчи конкуренцията и потребителите да имат възможност да избират по-добри условия, парламентът е взел решение, с което блокира развитието на пазара и забавя дългоочаквани промени. Според него предвидените нови механизми за компенсация, макар и създадени с цел защита на битовите потребители, с голяма вероятност ще се окажат неефективни, тъй като ще са натоварени с излишна административна тежест.
Председателят на БАСЕЛ смята, че предвидените в закона доклади от страна на КЕВР като средство за мониторинг също не са достатъчни, за да се гарантира прозрачен и устойчив преход.
Белелиев бе категоричен, че не е възможно да има конкуренция, ако пазарът е ограничен от специална защита за потребителите. Той подчерта, че и занапред постигането на баланс между защитата на потребителите и изграждането на реална конкуренция ще остане едно от ключовите предизвикателства пред енергийния сектор в България.
Източник: Banker.bg