20.8 C
София
четвъртък, 03 юли 2025

Неизчерпаемият потенциал на геотермалната енергия

Най-четени

Още от същото

Геотермалната енергия е един от най-ефективните и устойчиви видове енергия, тя е надежден възобновяем ресурс. Топлината, съхранена в земната повърхност, може да служи за генериране на електроенергия и за осигуряване на отопление и охлаждане за домове, предприятия и най-различни сгради. Дошло ли е време да я използваме?

Ако само с един градус намалим температурата на Земята, с тази енергия човечеството може да се топли 10 млн. години – това е изчислил инж. Сергей Стоянов, председател на Българската геотермална асоциация (БГА). Геотермалната енергия буквално е топлина (на гръцки therme) от Земята (на гръцки geo). В третия слой на Земята температурата е 5-6 хил. градуса. Индикация за тези високи температури са вулканите, които понякога дават признаци на живот. Най-горният слой на земната повърхност ни служи като изолация и сме защитени от температурното въздействие от ядрото на планетата. Човечеството все още разчита на минералните горива, природния газ, урана, но тяхното използване води до замърсяване на въздуха и до проблеми с климата.

 Инж. Сергей Стоянов

Затова актуалният въпрос е как да я извлечем и как да ползваме топлинната енергия на Земята? Някога римляните са основавали своите военни лагери около термални източници – сред тях са Хисаря, Петрич, Велинград. В България вече си даваме сметка за този неизползван потенциал, което показва, че не сме отпаднали от техническия прогрес в света, коментира инж. Стоянов. И ето какво говорят фактите: Най-големият институт в света за изследване на геотермалната енергия се намира в Пекин. В Германия – около Мюнхен –  се правят дълбочинни кладенци, чрез които се получава енергия. Плановете са до няколко години в този район чрез геотермалния способ да получават енергия, която се равнява на мощността на няколко ядрени блока. Това дава ли ни ориентир накъде духа вятърът?

Професионална сила

С мисията да проправи път за тази чиста енергия се е заела Българската геотермална асоциация. Тя е създадена още преди 14 г., но напоследък към нея се присъединяват силно ентусиазирани професионалисти, които искат сегментът на геотермалната енергия да се развива. Те имат идеи и работещи предложения за оползотворяване на този природен ресурс. Най-лесно като източник на енергия се използват минералните води. Температурата им варира от 10-15 градуса до 103 градуса на находището в Сапарева баня. Водата може да служи за отоплението през зимата и за охлаждането през лятото на хотели, административни и промишлени  сгради, а и на домове. Може да се използват термопомпи, с които да се увеличи нивото на енергията.

Възможности

Само от минерални източници в България може да се инсталират и използват около 500 MW топлинна мощност през зимата. Нужната инвестиция за тази мощност от БГА оценяват на 1-2 млрд. лв., като няма никакво замърсяване, няма и доставка на горива. Енергия може да се добива не само чрез минералната вода. Има и друг начин – земната кора се пробива, поставят се тръби, които се пълнят с флуид. Ползва се термопомпа. В случая най-важното е да се разполага с необходимата пробивна техника. Западни компании вече я предлагат. По такъв способ се отоплява административната сграда на компанията, основана от инж. Сергей Стоянов – „Инстал инженеринг“, която произвежда тръби за топлофикациите и за пренос на минерална вода. Системата е изградена със собствени сили и средства на фирмата.

Да оползотворим ресурсите

България е сред страните в Европа, които са най-богати на минерални извори, но голяма част от този ресурс се пилее. До Централната минерална баня в София изтичат огромни количества вода, с нея може да се отопли Министерският съвет, например. Минерална вода има и край НДК и този безплатен източник може да се оползотвори за отоплението на тези сгради. Ако се пристъпи към използване на геотермална енергия, ще се създаде работа за много инсталаторски компании. В БГА има инженерен ,технически и практически потенциал.

Законът и ние

Убедени, че това е най-чистата енергия, от БГА предлагат да се приеме законопроект, чрез който държавата и общините да се насърчат да изградят топлопреносните мрежи като начало в по-големите селища. Ангажимент на консуматорите ще е да ползват тази енергия по подходящ начин. Минералната вода се продава при цена от 0,3 до 1 лв./куб. м и виждането на БГА е след усвояването на енергията, тя да се връща в системата с температура, не по-висока от 7 градуса.

Винаги има начин

Кой да припознае тази нова технология и да се ангажира с нейното въвеждане? Ресорни министерства са МОСВ, МРРБ и Министерството на енергетиката. Хората е добре да разберат, че геотермалната енергия ще реши сериозни проблеми по икономичен и екологичен начин. Да вземем за пример Златоград – той има източник, който може да му гарантира отоплението, но липсват средствата да се направи отоплителната инсталация. Затова се горят дърва и през зимата там не може да се диша. Финансирането може да се осигури като например държавата финансира такъв проект и после от събираните такси инвестицията да се връща. Има и фондове, които биха могли да окажат подкрепа за това. Въпросът е геотермалната енергия да влезе и в Плана за възстановяване и устойчивост, а не да се изключи априори от него.

Сред първите

Този начин на отопление е постижим с относително малко средства. В Българската геотермална асоциация са все компании, работещи по изграждането на различни обекти и инсталации. Засега по отношение на геотермалната енергия ги търсят за по-малки проекти за отоплението на частни и общински обекти. СПА хотелите проявяват силен интерес. Водата от реката, язовира, морето и океана е все източник на геотермална енергия. За да я използваме, трябва да осъзнаем какъв огромен потенциал и сила се крие в нея.

Ползи

  • Възобновяемост: Геотермалната енергия е практически неизчерпаема, тъй като топлината на Земята постоянно се обновява. Това я прави устойчив източник на енергия;
  • Стабилност: За разлика от слънчевата и вятърната енергия, геотермалната енергия е стабилна и непрекъсната, независимо от времето и сезон;
  • Екологичност: Използването на геотермална енергия намалява зависимостта от изкопаеми горива;
  • Локално производство: Може да бъде произведена локално, което намалява нуждата от транспорт и инфраструктура за доставка на енергия;
  • Многофункционалност: Може да бъде използвана за отопление на сгради, оранжерии и индустриални процеси, но и за производство на електричество.

Текстът е част от бр. 126 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации