Въвеждането на стандартните одитни файлове (SAF-T) ще бъде предизвикателство за бизнеса, което изисква „огромен човешки и финансов ресурс“, а все още не е ясно какво се цели с тях.
Около това мнение се обединиха експерти от Института за дипломирани експерт-счетоводители в България (ИДЕС).
До момента не сме чули оценка какво се цели с въвеждането на стандартния одитен файл – ще се повишат данъците, събираемостта, ще се намали сивата икономика, какво ще се случи?“, каза в коментар за Economic.bg Илия Илиев, председател на ИДЕС.
Той обясни, че идеята на SAF-T е цялата счетоводна информация да се изпраща до Националната агенция за приходите (НАП), а част от нея – евентуално и до одиторите. Според него това ще улесни процеса на проверка, но дори в момента няма пречка пред достъпа до данните.
И в момента няма пречка цялата тази информация да е достъпна. Данъчната администрация може да влезе в което и да е било предприятие и да поиска информацията“, каза Илиев.
Чудесна идея, но трябва време
Целта е чудесна, към това (бел. ред. – цифровизацията) трябва да се стремим, но трябва да дадем време на бизнеса да може да настрои системите си“, коментира и заместник-председателят на ИДЕС Милена Рангелова.
Тя посочи, че одиторите ще имат полза от SAF-T стандарта, защото той предполага повече „ред, проследимост и наличие на одиторска следа във всички процеси“. От друга страна, бизнесът трябва да пренастрои изцяло своите системи, което Рангелова определи като „огромно предизвикателство“.
Всяко пренастройване на информационни системи въвлича огромен човешки и финансов ресурс, но е и предпоставка за грешки. Настройването на системите не сработва по магически начини, а изисква време“, добави тя.
Подобно мнение изрази и Георги Тренчев, който добави, че преминаването към новия счетоводен стандарт ще е предизвикателство не само за счетоводители и одитори, а и за всички професии.
Със сигурност нещата отиват към стандартизация и дигитализация, което от друга гледна точка е по-лесно за проверяване“, смята Тренчев.
Бизнесът е против
Както Economic.bg писа, от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) се обявиха против SAF-T под претекст, че представлява значителна промяна в счетоводната практика на предприятията и изисква внимателно планиране и адаптация от страна на бизнеса.
Напомняме, че основен принцип на SAF-T е детайлното отразяване на всички фактури и счетоводни операции. Ако например фактура съдържа множество редове и стоки, всеки от тях трябва да бъде въведен като отделен елемент в SAF-T файла. Това изписване противоречи на досегашната практика, при която фирмите осчетоводяват фактурите за разходи, които не формират складови наличности, с обобщени суми.
Този месец започна тестовото подаване на файла към НАП, което трябва да приключи през декември 2025 г. Считано от 1 януари 2026 г. всички големи предприятия – по смисъла на Закона за счетоводството – трябва да подават такъв файл. Това включва тези с балансова стойност на активите от 50 млн. лв. или повече; и/или с нетни приходи от продажби от 100 млн. лв. или повече; и/или средна численост на персонала 250 души или повече.
От 2027 г. този стандарт ще стане задължителен и за средните и малките фирми, според графика на НАП.
Източник: Economic.bg