Преобладаващата част от българите са на мнение, че трябва да има по-затегнат контрол върху фирмите и всички, а не само по-големите, да подлежат на независим финансов одит.
Това показват резултатите от представително проучване на социологическата агенция „Мяра“, проведено в периода 3 – 11 април.
Според него, над една трета от анкетираните искат всички фирми в България да подлежат на одит (бел. ред. – в момента една фирма подлежи на задължителен външен одит, ако има оборот от 8 млн. лв. или повече за година; и/или активи на стойност 4 млн. лв. или повече; и/или 50 или повече служители). Други 25.4% посочват, че този праг трябва да се промени, за да може повече фирми да бъдат проверявани. Едва 3.6% смятат, че по-малко фирми трябва да бъдат проверявани от независими одитори.
На конкретен въпрос какво трябва да направи държавата по отношение на бизнеса, 66.3% смятат, че има необходимост от повече регулации, докато 18.7% са на обратното мнение.
Проучването бе представено по време на конференция на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС). На нея стана ясно, че 75% от населението не е запознато с дейността на независимия финансов одитор, докато други 20.7% посочват, че са наясно какво представлява тази професия.
В дела на запознатите вероятно има отговори, целящи социологическа престижност, т.е. нежелание да се признае, че не знаеш нещо“, обясни Яница Петкова от „Мяра“.
Тя подчерта, че в тези 20% на запознатите, огромен дял от тях са жители на столицата, от активните (икономически) възрастови групи или такива със собствен бизнес.
Данните не ме изненадват, правили сме такова изследване преди 10 години и тогава резултатите бяха сходни“, каза и Илия Илиев, председател на Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС).
Той посочи, че проблемите в професията за последните 30 – 40 години са останали без промяна.
Проблемите, които имаме днес, са много съизмерими с тези в професията преди 90-те години, т.е. нищо ново под слънцето“, добави Илиев.
Според него обаче одитната дейност може да е важна предпоставка за един по-добър инвестиционен климат макар и одиторите да не могат да гарантират избягването на счетоводни грешки.
Положителни нагласи
Нагласите към независимите одитори обаче са предимно положителни. Към професията с по-положителни нагласи са 26.1% от българите, докато 19.7% са с отрицателни такива. Една трета (31.6%) посочват, че имат положителни нагласи и към ИДЕС, а за 13.8% те са негативни.
И в двата случая най-голям дял имат респондентите, които не могат да преценят какво е тяхното отношение към одиторите (54.2%) и към ИДЕС (54.6%).
В същото време, според 55.4% от респондентите дейността на независимите финансови одитори може да бъде полезна в борбата с корупцията. Под 20% казват, че тя няма реален ефект в тази посока.
Източник: Economic.bg