Инвестиционната програма за общински проекти, финансирана от държавния бюджет, достигна прогнозен размер от над 8.1 млрд. лв. за периода 2025 – 2027 г. Сумата набъбва заради възможността общините да предлагат промени три пъти в годината. Последната актуализация на програмата бе направена миналата година, когато тя достигна 7.3 млрд. лв.
Припомняме, че бившият регионален министър Виолета Коритарова имаше идея тази възможност за постоянна актуализация да бъде ограничена.
Сега отново, в рамките на определените срокове, общините са заявили желание за запазване на 2405 проекта, промяна на параметрите на 503, отпадане на 158 и допълване с 564 нови проекта. Това увеличава общият брой проекти от 3066 на 3472. Предложенията за изменения са изготвени от Министерството на финансите въз основа на заявки от кметовете на 264 общини. Единствено община Трекляно не е подала свои проекти.
Със свое решение в сряда Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г.
От общата сума, над 3.8 млрд. лв. са предвидени за настоящата година, а останалите над 4.3 млрд. лв. – за следващите две години.
Програмата цели да подпомогне изпълнението на капиталовата програма на общините. Финансирането на проектите се осъществява чрез сключени споразумения между Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и съответните общини.
Въпреки амбициозните планове усвояването на средствата по програмата досега е срещало предизвикателства. По-ранни данни сочеха, че реално изплатените средства са били значително по-малко от планираните, а по-малките общини са имали затруднения с изпълнението на проектите.
Също така се правят промени, свързани с регламентиране статутът на финансирането, което общините ще отразяват като отчетност на средствата, получени от Българската банка за развитие, за финансирането на инвестиционните проекти по сключени споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
С проекта на закон за изменение и допълнение на ЗДБРБ за 2025 г. се предлага и прецизиране на текста за недопустими за финансиране разходи в случите, когато разходите са платени с публични средства, вкл. собствени средства на общината или със заемни средства, се посочва още в решението на МС.
Подписване на още споразумения
Междувременно регионалният министър Иван Иванов продължава да подписва споразумения с общините. От прессъобщение става ясно, че екипът на министерството работи под пълна пара и ако има забавяне по отношение на проектите, то се дължи на големия обем документация и допуснати пропуски от общинските администрации.
Подписани са 113 нови споразумения на стойност близо 205 млн. лв. с кметове и представители на 23 общини за проектиране и изпълнение на различни инфраструктурни обекти. Сред тях са Ардино, Берковица, Велинград, Плевен, Русе, Столична община и Ямбол.
Към момента са подадени заявки за плащания в размер на 805 млн. лв., включително за забавени договори от 2024 г. Разплащанията от МРРБ ще продължат до октомври, докато се изчерпа лимитът от 750 млн. лв. След това, съгласно Закона за бюджета, плащанията ще продължат през Българската банка за развитие, където са осигурени 900 милиона лева, за да достигнат в края на годината общо 1.6 млрд. лв.
Министър Иванов отправи и спешен призив към кметовете да приоритизират проектите за обновяване на ВиК инфраструктурата в населените места. Той подчерта, че това е единственият механизъм за справяне с проблемите във водния сектор предвид задаващата се суша и недостига на питейна вода през летните месеци, особено в Северна България.
МРРБ проверява приоритетно тези проекти, за да се гарантира по-бързото решаване на проблемите. Работи се и по по-големи инфраструктурни проекти за водоснабдяване на цели области, като се правят предпроектни проучвания и разговори с Министерството на финансите за тяхното включване в бюджета за 2026 г.
Източник: Economic.bg