„Лекарският съюз смята, че е недопустимо в публичното пространство да се допуска по този начин такова поведение. Той (Тошко Йорданов – бел ред.) или неговите близки да отиде утре и да повери живота в ръцете си на някой лекар в България, да го спаси и после да се обърне към него и да му каже „аз ще те сменя като носна кърпичка за 500 долара или евро“. Това е недопустимо. Смятаме, че това поведение освен че отключва агресия и негодувание в хората, показва и някои много съществени други проблеми, които стоят зад големия.“ Това заяви в предаването „Лице в лице след Новините“ по bTV д-р Георги Миндов, член на УС на Българския лекарски съюз (БЛС).
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
„Гилдията като цяло, включително БЛС, въстана и е в пълно негодувание не само за това, което каза, а за цялостната насока, която даде на нещата – отвличане от реалните проблеми и прехвърляне към съвсем други. Не се дадоха никакви конкретни решения за лекарите. Бяха нападнати, унижавани и обявявани едва ли не за бързооборотна, разваляща се стока, която ще я внесем от Третия свят буквално“, добави той.
„В момента 200 000 лекари не достигат в Европа“
Д-р Миндов каза, че подкрепя специализантите и младите лекари, но по думите му държавата не може да контролира търговските дружества чрез промяна в закона. „Приемам негодуванието им, но този начин, който го направиха, чрез промяна в закона да бъде процент, като лечебното заведение има договор с касата и да получават една и половина брутни средни заплати за последните 12 месеца, за мен е нереално. Може да получат и три пъти, може да получат и един, зависи лечебното заведение как печели. Ако то е печелившо, могат да получат и три пъти. Зависи от това дали има много пациенти и те търсят лечебното заведение“, посочи той.
Още: Да не си правим шега – не знаем какво ще закачим, особено ако не сме ваксинирани
Трябва да мислим за тези хора. В момента 200 000 лекари не достигат в Европа и начаса ще ги вземат, където и да отидат. Не трябва да оставаме без лекари, добави той. Според Георги Миндов решението е финансирането в целия сектор да се подобри. „Финансирането в здравеопазването е част от БВП, а той е много малък, може би най-малкият в Европа на глава от населението, съответно най-малка част се отделя за здравеопазване. Оттам всички по веригата страдат, най-много хората. Има близо 1 милион неосигурени и държавата не си търси парите от тях – хора, които работят и не внасят вноски. Ако се разболеят по-сериозно, отиват и внасят за 5 години назад, което е около 1500-2000 лв. в момента и издърпват една пътека за 5-10 000 лв. И след това пак спират да плащат. Е, това ако не е източване на Здравната каса“, посочи докторът.
Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне
По думите му други проблеми са недостигът на медицински сестри, дисбалансът на медици в малките и големите населени места и струпването на частни и общински болници в столицата.
Още: Лекарите са скептични за разследването на починали пациенти с фалшиви зелени сертификати
Източник: Актуално