Европейската комисия пусна нова дигитална платформа, предназначена да централизира обществените поръчки в държавите членки. Целта е да се осигурят доставките на критични суровини, водород и природен газ за промишлеността. Тази доброволна система, наследник на механизма AggregateEU за съвместно закупуване на природен газ, ще свърже доставчиците на възобновяем и нисковъглероден водород и неговите производни с купувачите.
Чистият водород е първата стока, която ще бъде доставяна чрез тази инициатива, а заинтересованите участници на пазара вече могат да се регистрират за новостартирания „Механизъм за водород“, който обхваща не само водород, но и амоняк, метанол и устойчиви авиационни горива. Първият кръг за намиране на партньори между купувачи и доставчици е насрочен за септември. ЕС ще позволи регистрацията на платформата както на възобновяем, така и на нисковъглероден водород.
Според Комисията, през следващите месеци ще бъдат стартирани „Механизмът за суровини“ и „Механизмът за газ“.
В допълнение към събирането на обеми както за търсене, така и за предлагане, и действането като посредник между различни фирми, платформата ще включва и информация за финансови продукти за водородни проекти с партньорски институции.
ЕС също така очаква, че платформата може да се използва за информирано вземане на решения относно инфраструктурата за тръбопроводи и съхранение на водород.
Инициативата получи смесени реакции от заинтересованите страни в индустрията. Политически експерти от мозъчни тръстове, като Института „Жак Делор“, я разглеждат като възможност за укрепване на пазарната позиция на Европа и противодействие на господството на Китай в областта на редкоземните елементи.
Критиките от минния сектор обаче показват, че изискванията за обществени поръчки са твърде разнообразни, за да бъдат ефективно стандартизирани. Освен това, нараства желанието ЕС да постави по-голям акцент върху рециклирането и стратегиите за кръгова икономика, вместо да се фокусира единствено върху снабдяването с нови материали.
Източник: Economic.bg