14.8 C
София
петък, 04 юли 2025

Жегите в Европа затварят атомни електроцентрали

Най-четени

Още от същото

Редица атомни електроцентрали в Швейцария и Франция бяха принудени или да намалят активността си, или да спрат напълно. Причината за това е горещата вълна, която се разпространи на континента през последните дни, пише Euronews.

За да се охладят, атомните електроцентрали изпомпват вода от местните реки или морето, която след това изпускат обратно във водни басейни с по-висока температура.

Продължаващата гореща вълна в Европа обаче означава, че водата, изпомпвана от ядрените обекти, вече е твърде гореща, което се отразява на способността на атомните централи да я използват за охлаждане. Освен това ядрените обекти се превръщат в риск за местното биоразнообразие, като изпускат твърде гореща вода в реки и морета.

Компанията Axpo – която управлява атомната електроцентрала в Безнау,  Швейцария – заяви, че е спряла един от реакторите си във вторник, a втори работи с ограничен капацитет.

Поради високите температури на речната вода, Axpo все повече намалява мощността на двата реакторни блока в атомната електроцентрала в Безнау до 50% в неделя“, заяви операторът.

Реакторите на атомната електроцентрала в Безнау са разположени директно на река Ааре, която се затопли до 25 градуса по Целзий през последните дни. Това накара Axpo да ограничи дейността си, за да предотврати „прекомерното затопляне на вече топлата вода“, което би могло да натовари местното биоразнообразие.

Въпреки че Швейцария реши да изведе постепенно всички ядрени мощности до 2033 г., съществуващите централи могат да продължат да работят, стига да са безопасни.

Междувременно в понеделник френската електроенергийна компания EDF затвори атомната електроцентрала Golfech, разположена в южния департамент Tarn-et-Garonne, на фона на предупреждения за екстремни горещини в региона и опасения, че местната река може да се нагрее до 28 градуса дори без приток на загрята охлаждаща вода.

Франция има общо 57 активни ядрени реактора в 18 електроцентрали. Според EDF страната получава около 65% от електроенергията си от ядрена енергия, която правителството счита за екологична.

Производството е намалено и на други обекти, включително в атомната електроцентрала Блее в Западна Франция, както и в атомната електроцентрала Бюже в Южна Франция, които също може да бъдат затворени, като черпят охлаждаща си вода от реките Жиронда и Рона.

Въпреки че производството на ядрена енергия трябваше да бъде ограничено поради екстремните горещини, въздействието върху енергийната мрежа на Франция остава ограничено, въпреки факта, че се използва повече електроенергия за охлаждане на сгради и работа на климатични системи.

В интервю за телевизионния оператор FranceInfo, френският оператор на мрежата RTE гарантира, че „всички работещи ядрени електроцентрали са в състояние да покрият нуждите на френското население. Франция произвежда повече електроенергия, отколкото консумира, тъй като в момента изнася електроенергия за съседни страни.“

Експертите обаче прогнозират, че пиковете в потреблението на енергия по време на горещи вълни ще стават все по-чести, тъй като глобалните температури продължават да се покачват.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации