27.8 C
София
петък, 04 юли 2025

„Белун Органикс“: От домашната кухня до световните пазари

Най-четени

Още от същото

Всичко започва от кухнята вкъщи, а днес достига до над 25 държави в 4 континента – това е началото на бизнес историята на „Белун Органикс“, малък семеен бизнес позициониран в Добрич, който произвежда тахани от ядки и семена, ядкови масла и пасти. Собствениците избират името Белун (славянски бог на плодородието и светлината), за да „орисат“ продуктите си. Тази година фирмата отбелязва десетия си рожден ден и се радва на успехи в Европа и отвъд.

Радостин Русев, създател на „Белун Органикс“, разказва пред Economic.bg как една на пръв поглед луда идея се превръща в световен бранд.

В началото бяха орехите и лешниците

Всичко започна с изграждането на семейни насаждения от орехи и лешници. Баща ми направи сериозна инвестиция край Добрич. Аз исках да намеря начин да добавя стойност към ядките от собствените реколти, които очаквахме за в бъдеще, за да не сме зависими от търговци и прекупвачи. Преработката на ядките в тахан се оказа най-доброто решение“, разказва предприемачът.

След известно време, прекарано в проучвания, Радостин започва да експериментира вкъщи – с домашната фурна и кухненския блендер.

Първоначално ме гледаха странно. Никой в семейството ми не беше съвсем на ясно какво точно представлява таханът и за какво се използва. Таханът е нещо много простичко, което концентрира в себе си изключителни естествени качества и ползи за здравето. Това са просто умерено изпечени ядки, смлени на фина паста“, споделя той.

„Белун Органикс“ се ражда след закупуването на оборудване с малък капацитет, регистрацията на цех и производството на малки партиди тахан.

Първоначално произвеждат продуктите си единствено от орехи и лешници, но Радостин бързо осъзнава, че оборудването може да се използва за тахани и от други ядки и семена.

Така продуктовата гама стана голяма още почти в самото начало. Интересът към продуктите ни беше голям и бързо създадохме клиентска мрежа. Също както и се учехме бързо“, обяснява Русев.

Следват сертифициране по международно разпознаваеми стандарти за качество и безопасност на храните, както и за био производство.

Тези сертификати са ключови за развитието на фирмата по-нататък, когато Русев решава, че иска продукцията му да достигне до по-широка клиентска мрежа, отвъд границите на България.

Първи стъпки на международната сцена

Осъзнах, че ако искаме да изнасяме и да сме сериозни в този бизнес, трябва да сме гъвкави“, споделя Русев.

Износът на собствен бранд би означавал много разходи за маркетинг, популяризиране на марката, дистрибуция, входни такси за търговски вериги…

Вариантът беше да произвеждаме за чужди марки – Private label продукти. Това ни позволи да концентрираме усилията си върху производството – повишаване на капацитета, подобряване на опаковката, повишаване на качеството като цяло“, разказва Радостин.

Според него, най-добрата му инвестиция е закупуването на домейн за 8 евро.

Без никакви познания, с малко четене в интернет, успях да изградя сам сайт с няколко описателни текста и информация за продуктите на английски, както и няколко продуктови снимки“, обяснява той.

Изненадващо за него, сайтът се индексира много добре в интернет търсачките и скоро след това започват запитванията от чуждестранни клиенти. Междувременно, Радостин започва да посещава европейски изложения за храни, които служат не само за създаване на клиентска мрежа, но и за ориентир при тенденциите на търсенето и предлагането на пазара в Европа.

Сайтът, вече подобрен, работи и до днес, а „Белун Органикс“ продължава да получава запитвания чрез него, които често се превръщат в реален бизнес.

Така с постоянство и много усилия, с органичен растеж, за 10 години, произвеждаме Prviate label продукти за над 70 бранда, от 25 страни, на 4 континента“, казва Русев.

Пазарите по света и у нас

Радостин разказва, че въпреки „сравнително малките мащаби“, които компанията му има, „Белун Органикс“ е разпознаваем производител в Европа.

Работим с клиенти, които бяха много малки, когато започнахме съвместната си работа, а сега вече са сериозни имена в сферата на натуралните и био храни“, заявява той, и допълва, че когато клиентите на „Белун“ растат, расте и самата фирма.

Русев посочва, че на пазара има все по-голямо търсене на храни от типа на таханите и маслата, които компанията му произвежда и очаква, че в следващите години търсенето ще продължава да расте.

Не можем да задоволим цялото търсене на пазара, но виждам положителна тенденция – изгражда се култура на здравословно хранене“, посочва той.

Според него в България пазарът има потенциал за развитие. Споделя, че една от основните трудности, които среща бизнесът му, е динамиката на цените на суровините, които използва.

Цените се влияят от много фактори. Понякога се случва цената на основна наша суровина да скочи с 20% само за 2 седмици“, подчертава той.

По негови думи, друг проблем са очакванията на клиентите относно цените.

Попадал съм на абсурдни ситуации, в които клиент търси крайна цена на готов продукт – фъстъчено масло, опаковано в потребителски опаковки, за цена на килограм на продукт, на която ние не можем дори да купим фъстъците“.

„Белун“ не страда от конкуренцията

Конкуренцията е нещо много полезно. Тя те дърпа напред. Гледаш да си винаги пръв, да създаваш нови продукти, да си креативен, да мислиш нетрадиционно“, категоричен е Русев.

Той заявява, че „Белун Органикс“ не страда от конкуренцията. Смята, че всеки е намерил своя пазар и си има клиенти и почитатели.

Всъщност, голяма част от фирмите, които произвеждат конкуренти продукти в България малко или много са се сравнили с нас и са се учили от нас“, казва Радостин.

Не го плашат и фирмите, произвеждащи на международно ниво, които имат огромни капацитети за производство на аналогични продукти.

Тези капацитети са създадени, за да обслужват търговските вериги и големи дистрибутори. Тоест с тях нямаме допирни точки и не влизаме в пряка конкуренция“, обяснява той.

Радостин посочва също, че „Белун“ има изградени дълготрайни партньорски взаимоотношения, и е предпочитан партньор за клиентите си – още една причина конкуренцията да не е повод за притеснение.

Сбъдната мечта

Радостин и съпругата му мечтаят за физически обект, освен онлайн магазина, в който да продават единствено собствената си продукция. Тази мечта е напът да се сбъдне.

В момента работим по първия ни такъв магазин, който ще отвори врати във Варна през есента. Тази година „Белун“ става на 10 години и сметнахме, че времето е изключително подходящо за тази следваща стъпка. Това ще е не просто магазин за тахани, а място за събития, споделяне на идеи, вдъхновение, място за разговори с добри приятели“, споделя той.

Русев подчертава, че вярва в успеха на този проект и е сигурен, че скоро ще може да говори и за магазини в други градове в страната.

Посланието

След десет години опит на пазара, Радостин смята, че човек израства като личност и помага за развитието на общността, когато споделя опита си с хора, които имат нужда от него. На предприемачите с по-скромен опит препоръчва да търсят менторство от по-опитните си колеги и посочва, че така могат да се избегнат тежки и скъпи грешки.

След време ще имате шанс да върнете тази услуга. Бъдете смели! Следвайте интуицията си, желанията, сърцата си. За някои неща никога няма да дойде правилното време, така че човек трябва да действа“, категоричен е Русев.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации