Всеки специализант по педиатрия получава по две и половина минимални работни заплати от болницата, която е акредитирана да го приеме и обучава. Това обясни в ефира на БНР доц. д-р Йорданка Узунова, началник на Клиниката по педиатрия в болница „Лозенец“, организационен секретар на Българската педиатрична асоциация. Тя подчерта, че това изискване е в сила за болниците в София, акредитирани да предлагат специализантски програми. Припомняме, че през изминалите седмици в различни градове на страната, включително и в София, млади медици протестираха с искане за по-добри условия на работа.
Тя обясни и реда, по който един млад лекар може да направи своята специализация. Примерите й бяха специално за педиатрията – специалност, в която според данните има недостиг на лекари.
Пример № 1 (най-разпространен) – болница, която иска да разкрие място за педиатър, обявява своето желание и ако е акредитирана от съществуващите медицински факултети и университети, може да поеме специализацията. Желаещите млади лекари се явяват на обявения конкурс и има комисия, която ги изпитва по определен конспект. Спечелилият конкурса започва специализация, която е по 4-годишна програма.
Пример № 2 – нова болница, която не е акредитирана, а има нужда от педиатър, сключва договор с акредитираната. След като младият лекар работи по 4-годишната програма в акредитираната болница, той трябва да отиде и в новата болница, заявила нужда от него. Там остава на работа в зависимост от срока, записан в договора, който е тристранен – между него, между нуждаещата се болница и между обучаващата го болница.
Пример № 3 – самото Министерство на здравеопазването обявява определени бройки по специалност, като желаещите се явяват на конкурс. Министерството заплаща цялата специализация.
В началото на годината здравният министър издаде заповед, с която бяха обявени свободните места за специализанти. Те са 329 и са финансирани от държавния бюджет, като 68 от тях са за специализация по обща медицина, а местата за педиатрия са 16 на брой. Доц. д-р Йорданка Узунова подчерта, че в акредитираните болници всеки един специалист по педиатрия, който има право да се занимава с ръководенето на специализацията на младите лекари, има право най-много на трима специализанти. Това обяснява защо бройката не може да бъде неограничена.
Източник: Banker.bg