17.8 C
София
вторник, 08 юли 2025

Петролът не се дава въпреки увеличените с 548 хил. барела на ден доставки на ОПЕК+

Най-четени

Още от същото

Фючърсните контракти на суровия петрол сорт „Брент“ за доставка през септември поскъпнаха до 69 щ. долара за барел в 16.30 ч. българско време (над 1% ръст за деня) на 7 юли, а америанският WTI за доставка през август достигна 67.39 долара за тройунция, въпреки шокиращото решение на ОПЕК+ през уикенда да хвърли на пазара допълнителните 548 хил. барела на ден. Според анализатори, този акт ще раздуе пазарния излишък от суровината и ще натисне надолу цените за производителите, отговаряйки на призива на американския президент Доналд Тръмп за по-евтини горива.

На този етап обаче черното злато не реагира според учебниците и оправдава очакванията на ОПЕК и приятели, че увеличените доставки ще намерят купувачи, поне в краткосрочен план, като повишенията на цените от лидера на групата Саудитска Арабия след решението от 5 юли, взето само след 10-минутно видео-съвещание, е символ на тази увереност.

„Засега пазарът на суров петрол остава напрегнат, което предполага, че може да поеме допълнителни барели“, коментира Джовани Стауново – анализатор в „Ю Би Ес“ в Цюрих. Той обаче предупреждава, че „са налице растящи рискове като продължаващото търговско напрежение“ и на пазара може да се появи излишък през идните 6 до 12 месеца, който да окаже низходящ натиск на цените.

На 5 юли ОПЕК и партньорите на картела изненадаха търговците на енергия с новината, че ще ускорят още възстановяването на общото петролно производство през август – акт, възприет като победа на Тръмп, който обеща да свали разходите за гориво и заплаши с последствия производителите – от американските фирми за шистово гориво до членовете на ОПЕК.

Рияд обаче не изглежда уплашен и на 6 юли държавната петролна група Saudi Aramco качи по-сериозно надбавките, които начислява на базовия си сорт за потребителите на ключовия си азиатски пазар – мярка, която не е характерна за производител, разтревожен за търсенето.

Официални представители на ОПЕК+ посочват, че лятното потребление е една от причините за техния оптимизъм. Складовите запаси на Съединените щати се топят в ключовото хранилище в Къшинг, ценовите спредове не подсказват излишък засега, а американските резерви от дизел са в колапс.

Търсенето на черно злато в Северното полукълбо също достига върхови равнища през лятото, което предоставя на алианса прозорец за ускоряване на стратегията за възстановяване на пазарния дял, който отстъпи през последните години на конкуренти като американските шистови производители.

Въпреки всичко, решението от уикенда променя траекторията на глобалното предлаане. Докато ОПЕК предвижда, че са необходими допълнителни количества черно злато за задоволяване на търснето дори до декември, други анализатори са скептично настроени, като Международната агенция по енергетика прогнозира още преди добавянето на барелите от ОПЕК+ излишък, равняващ се на около 1.5% от глобалното потребление през четвъртото тримесечие на 2025 година.

„Голдман Сакс груп“ и „Джей Пи Морган Чейз“ очакват по-нататъшен спад на цените на сорт „Брент“ до 60 щ. долара за барел заради намаляващото търсене на Китай и митата на Тръмп, хвърлящи сянка върху световното стопанство.

Осем от ключовите членове на групата решиха на видео-съвещание на 5 юли да върнат на пазара 548 хиляди барела на ден от доброволно орязаните квоти през август след увеличенията от по 411 хиляди барела дневно през май, юни и юли, които бяха тройно по-високи от първоначално заявените за тези месеци. ОПЕК+ обмисля и нов транш от 548 хиляди барела дневно за септември на срещата си на 3 август – акт, който ще възстанови орязаните през 2023-а 2.2 млн. барела година по-рано от първоначалните планове.

Анализатори подчертават, че надбавките за дизела показват, че пазарът не е достатъчно снабден и не очакват по-ниски цени за суровия петрол.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации