26.8 C
София
вторник, 08 юли 2025

Официално: България става 21-ят член на еврозоната от 1 януари 2026 г.

Най-четени

Още от същото

България получи окончателно „да“ за присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г. Току-що приключи гласуването на финансовите министри от Европейския съюз (ЕКОФИН), които с пълно единодушие одобриха и трите законодателни акта, необходими за приемането на еврото в България.

Окончателно смяната на валутата ще се случи при фиксиран курс 1.95583 лева за евро. Това съответства на текущия централен курс на лева във валутния механизъм (ERM II).

От днес България заема мястото си като 21-ви член на еврозоната. Това бележи кулминацията на един задълбочен процес към присъединяването на България, включващ строг анализ и интензивна подготовка. Сърдечно поздравявам България и българския народ за това огромно постижение“, коментира Стефани Лосе, датският министър на икономиката, който председателства ЕКОФИН.

Процесът, отнел почти две пълни десетилетия на страната ни, завърши днес, след като сутринта Европейският парламент (ЕП) одобри въвеждането на еврото в България, а в ранния следобед Съветът на ЕС по икономическите и финансовите въпроси (ЕКОФИН, където са всички ресорни министри от ЕС) също даде „зелена светлина“ за смяната на валутата.

Двете окончателни решения превръщат България в 21-я член на еврозоната, считано от 1 януари 2026 г.

Моят призив е да се търсят достоверните източници на информация. Призивът ми към българските власти е да стигнат до максимално широк кръг от хора“, апелира по-рано днес еврокомисарят по стартъпи, изследвания и иновации Екатерина Захариева.

Тя сподели, че е нормално хората да имат притеснения, но е важно информацията да достигне до тях навреме. „Има разделение в обществото, но след стартиране на информационната кампания, има и увеличаване на българските граждани, които подкрепят присъединяването“, смята Захариева.

Какво предстои оттук насетне

Днешните решения официализират процес, започнал още с присъединяването на страната ни към Европейския съюз (ЕС) през 2007 г.

Той обаче продължава с трескава подготовка за смяна на българския лев с евро.

Първа стъпка в тази посока ще е стартът на т. нар. „период на двойно обозначаване на цените“. Според Националния план за въвеждането на еврото в България, той ще започне месец след решението на ЕКОФИН, или иначе казано 8 август, като ще продължи 12 месеца след датата на въвеждане на еврото, т.е. до 31 декември 2026 г. През този период цените на всички стоки и услуги ще се изписват едновременно в лева и евро.

На 1 януари следващата година започва втората важна фаза – тази на двойното обращение. Тогава в обращение ще са българският лев и еврото, като и двете валути ще се приемат като законни платежни средства. При плащане на каса обаче търговците ще имат право да връщат ресто единствено в евро. Периодът на двойно обозначение ще продължи 1 месец, т.е. до 31 януари 2026 г.

В първата половина на 2026 г. обмяната на лева с евро ще става безплатно в клоновете на всички търговски банки и на касите на „Български пощи“. Във втората половина на годината операторите вече ще имат право да налагат такси за обмен. Единственото място, на което обменът ще е безплатен за неограничен период от време, е Българска народна банка.

Какво ще стане със заплатите и пенсиите ни

Както Economic.bg писа преди време, на 1 януари 2026 г. банковите ни сметки, по които получаваме заплата, пенсия, социални обезщетения и други плащания, ще бъдат превалутирани автоматично и без такси.

Ако все пак пенсионерите искат да видят левовата равностойност на пенсиите си след 1 януари догодина, те ще могат да направят това чрез подаване на заявление за справка към Националния осигурителен институт (НОИ). Искането за справка е безплатно.


Прочетете още


Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации