
Европейският акт за свободата на медиите, който ще влезе в сила след по-малко от месец, предвижда изсветляване на собствеността на медиите, които получават държавна реклама или услуги с източник – финансиране от държавата. Това обяви председателят на СЕМ – Симона Велева по време на изслушването й в парламентарната комисия по култура и медии.
Тя добави, че в момента е част от работната група към Министерството на културата, която работи по бъдещия законопроект. На следващо място Европейският акт за свобода на медиите предвижда по-строги изисквания, свързани с контрола на концентрацията на медийния пазар, като те са завишени в сравнение с онези, по които работи Комисията за защита на конкуренцията у нас, уточни Велева.
Като следващ проблем, засегнат в Европейския акт за свободата на медиите, Велева набеляза регистъра на доставчици на медийни услуги, в който да са заложени механизми, които да защитят създателите на медийно съдържание, ползващи социалните мрежи и големите платформи, така че техните предавания или коментари да не бъдат сваляни по най-лесния начин.
По отношение на законодателната част от ангажиментите на СЕМ Тома Биков от ГЕРБ коментира, че депутатите са длъжници на СЕМ, тъй като от четири години „отлежава“ новия Закон за радиото и телевизията. По този повод той попита дали не е възможно да има стандартизиран формат на публицистичните предавания за БНР и БНТ, както и не може ли да бъде заложена определена регулация и за частните телевизии с национален лиценз.
Преди това Биков даде два примера – единият за това как Петър Волгин в БНР в продължение на 10 минути в рамките на предаването си критикувал Кирил Петков, докато бил министър-председател, а вторият – как Поли Златарева по БНТ правела изключително критични интервюта – задавайки неудобни въпроси на своите събеседници. С двата примера Биков като че ли „подсказа“ на СЕМ в каква посока биха могли да бъдат новите регулации.
Изслушването на Симона Велева бе по искане на Костадин Костадинов от „Възраждане“, който се интересуваше дали е бил защитен медийният плурализъм в предаването „Панорама“ по БНТ и по-конкретно на какъв принцип са канени гостите му. Той призна, че след като изпратил подобно запитване в СЕМ, получил експресни покани за гостувания от редакторите на „Панорама“.
Симона Велева цитира статистика, според която представителите на ПП-ДБ били най-честите гости от опозицията в предаванията на „Панорама“. По този повод Тома Биков допусна, че редакторите възприемали парламентарната група като две отделни. Костадин Костадинов възнегодува, че реално ПП-ДБ имат много по-голямо присъствие, защото техни бивши депутати са канени като експерти, политолози, граждански активисти.
Освен това Костадинов се оплака, че не е бил гост в bTV от октомври 2024 година. Ето защо той попита как СЕМ може да задължи частните медии да канят представителите на парламентарно представените партии. Симона Велева му обясни, че СЕМ не може по никакъв начин да се намесва в редакционната политика на частните медии.
В същото време Кирил Веселински от МЕЧ й припомни, че от СЕМ са излезли с позиция заради поведението на Костадинов спрямо Мария Цънцарова от bTV, но са си замълчали, когато Бойко Борисов се развикал на Петя Владимирова. „Ако имаше журналистическа гилдия, тя от сутрин до вечер щеше да трича Борисов за случая с Владимирова“, подчерта Веселински.
Членът на СЕМ Габриела Наплатанова обясни, че тя самата, докато работела в телевизия, била обект на подобно грозно отношение като Петя Владимирова, но се защитавала сама. Къдринка Къдринова от СЕМ даде пример, че и срещу журналистка от „Евроком“ имало подобно грубо отношение от страна на Делян Пеевски. По този повод тя се обърна към народните представители от парламентарната комисия с думите, че те са тези, които трябва да вземат отношение, когато техни колеги нападат журналисти.
Във връзка с учудването на „Възраждане“ и МЕЧ, че частните телевизии не ги канят, Къдринка Къдринова им обясни, че когато се изсветли собствеността на медиите, те ще разберат причината.
Симона Велева прочете отговора на редакторите от „Панорама“, които отбелязват, че още от 90-е години на ХХ век при тях е практика да канят представителите на най-голямата опозиционна партия също толкова често, колкото и представителите на управляващите. В същото време от „Панорама“ уточняват, че винаги когато в определен важен обществен конфликт страна са били „Възраждане“, техен представител е бил канен в предаването.
Кирил Веселински, който също на няколко пъти обърна внимание, че представители на МЕЧ са канени само по веднъж, два пъти в ефира на обществените медии, подчерта, че Борисов е допуснал грешка, като е позволил всички политици да станат заложници на медиите на Пеевски. Той даде пример и с Емил Кошлуков, който въпреки че показал среден пръст на зрителите си, вече три години е нелегитимен директор на БНТ.
По този повод от думите на Симона Велева стана ясно, че на заседанието на СЕМ, насрочено за 15 юли, ще се гледа специална точка по предложение на генералния директор на БНТ.
Източник: Banker.bg