В първия инвестиционен цикъл на Модернизационния фонд на ЕС за 2025 г. бяха одобрени 34 проекта от общо 48 подадени от държавите членки с по-нисък доход. България обаче не попадна в списъка с финансираните предложения.
Според информация от Министерството на енергетиката, двата български приоритетни проекта са били подадени, но и двата са върнати от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за доработване и прецизиране в съответствие с Регламент (ЕС) 2020/1001. Те могат да бъдат повторно предложени във втория инвестиционен цикъл на Фонда през 2025 г., обясниха от ведомството за Economic.bg.
Подадените предложения са били за инвестиции в „Подкрепа за проучвателни и експлоатационни дейности за геотермални сондажи“ и областите „Подкрепа за отопление и охлаждане от възобновяеми източници“. Именно те са заложени и в индикативната програма на МЕ за подкрепа на проекти по Модернизационния фонд. В нея е записано, че по първата инвестиция индикативният бюджет е 110 млн. евро, а по втората – 310 млн. евро. И двете програми ще се изпълняват със 100% безвъзмездна помощ.
Модернизационният фонд е създаден през 2018 г. с цел да подпомага енергийния преход в 13 държави от ЕС с по-ниски доходи, включително България. Финансира се от приходите от търговия с емисии (EU ETS) и подпомага проекти в сектори като:
- разширяване на електропреносната и електроразпределителна инфраструктура;
- внедряване на възобновяеми енергийни източници;
- енергийна ефективност;
- електрификация на индустрии и отопление.
В рамките на настоящия транш бяха разпределени 3.66 милиарда евро за 34 проекта в 9 държави, като това е най-голямото еднократно финансиране в историята на Фонда. България обаче не е сред страните, получили финансиране в този кръг, заедно с Естония, Португалия и Словакия.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.
Източник: Economic.bg