По-високи санкции за търговците, които неправомерно завишават цените преди датата за предстоящото въвеждане на еврото в България. Това предвиждат промени в Закона за въвеждане на еврото, които Министерският съвет (МС) ще предложи в близката седмица, стана ясно от заседание на кабинета в понеделник.
Санкциите трябва да бъдат завишени, тъй като по този начин те ще имат и превантивен характер по отношение на недобросъвестни търговци, които възнамеряват да увеличават необосновано цените“, каза по време на срещата финансовият министър Теменужка Петкова, която представи предложенията.
Както Economic.bg писа, ако един търговец не успее да даде реалистична и доказана обосновка за завишението на цените си, той трябва да плати глоба от 50 000 лв.
Понастоящем Законът предвижда санкцията да се налага единствено в периода на двойното обращение – от 1 януари до 31 януари 2026 г.
В интерес на потребителите е този период да бъде удължен, като той ще започне от периода на двойното обозначаване на цените (бел. ред. – т.е. 8 август 2025 г.) и ще приключи до 31 декември 2026 г.“, заяви Петкова.
Повече контрол
Контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите (КЗП) също ще бъдат разширени.
В периода, в който ще действа Законът за въвеждане на еврото, трябва да бъдат дадени допълнителни правомощия на КЗП, която да има възможност да реагира и да извършва контрол“, изтъкна Петкова.
Министърът на финансите посочи, че именно защитата на потребителите е във фокуса на промените, които предлага правителството.
Прочетете още
Стандартни етикети
Друга промяна в закона, която правителството ще предложи, е свързана етикетирането на стоките.
Проверките на регулаторите до момента сочат, че някои търговци опитват да подведат потребителите с неправилно етикетиране в лева и в евро.
Трябва да бъдат въведени много ясни критерии и правила за това какъв шрифт трябва да имат цените в лева и в евро след 8 август тази година, какъв цвят трябва да бъдат те, така че потребителите да не бъдат въвеждани в заблуждение“, изтъкна министърът на финансите.
Напомняме, че на сайта на КЗП има образци как следва да изглеждат етикетите на търговците.
Въпросните образци от сайта на КЗП.
В свой материал Economic.bg разгледа темата доколко успешен може да бъде контролът върху изкуственото завишаване на цените преди въвеждането на еврото. Анализът и разговорите с експерти показаха, че това ще е трудна задача, тъй като в българското законодателство липсва дефиниция за думата „спекула“, а единствената ефективна мярка се оказва прозрачността под формата на:
- сключване на споразумения и меморандуми с големите търговски вериги, които имат реално влияние върху цените;
- ангажимент от търговските вериги да не сключват картели и да не повишават необосновано цените;
- публикуване на прозрачна информация за средните цени или за конкретни обекти;
- платформи с информация за цените на едро.
Още миналия месец председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че се работи върху единен информационен портал, в който ще бъдат посочвани цените на стоките и услугите от първа необходимост, в т.ч. от телекомуникационния сектор. Те ще бъдат проследявани по области на ежеседмична база.
Тогава Филипова сподели, че споменатият портал е готов, но големите търговски вериги отказват да съдействат с информация.
Източник: Economic.bg