Обемът на световния пазар на рискови инвестиции през второто тримесечие на 2025 г. е намалял с 24.1% в сравнение с първите три месеца на годината и е възлизал на 94.6 милиарда долара. На годишна база обаче показателят е нараснал с 34 процента. Тези данни са предоставени от международната аналитична компания CB Insights.
Въпреки тримесечния спад, анализаторите отбелязват нормализиране на световния пазар на рискови инвестиции, чиято статистика през първото тримесечие е била „шумна“ поради голяма сделка за привличане на 40 милиарда долара от OpenAI – след това показателят веднага скочи до 124.6 милиарда долара.
Трябва да се отбележи, че обемът на пазара на рискови инвестиции в света надхвърля границата от 90 милиарда долара за трето поредно тримесечие.
В същото време
броят на сделките продължава да намалява.

През второто тримесечие инвеститорите са сключили 6028 сделки, което е с 8.8% по-малко, отколкото през първото тримесечие (23% спад на годишна база) и това е най-ниската тримесечна цифра от четвъртото тримесечие на 2016 година.
Интересното е, че през второто тримесечие разработчиците на фундаментални модели за изкуствен интелект (ИИ) са представлявали само 3% от общия пазар в сравнение с 36% през първото тримесечие и 29% през четвъртото тримесечие на 2024 година. Промяната показва, че рисковата активност се измества отвъд фундаменталните модели към по-широката екосистема на изкуствения интелект и към свързаните с нея високотехнологични сектори.

Ако настоящата динамика се запази, анализаторите прогнозират, че
до края на годината обемът на пазара ще достигне 440 милиарда долара
(плюс 53% до 2024 г.), което показва устойчиво възстановяване на рисковите инвестиции.
Очакваният брой сделки обаче ще бъде само 25 хиляди –
почти наполовина по-малко отколкото през 2022 г. (с общия им сравним обем). Това означава, че сделките стават все по-големи: средният им размер през 2025 г. достигна нов връх от 3.5 милиона долара. Освен това, за сделките с изкуствен интелект тази цифра е по-висока и възлиза на 4.6 милиона долара.
Шест от десетте най-големи сделки през второто тримесечие са сключени с компании от сектора на хард-технологиите (технологии за създаване на физически продукти и решения, базирани на инженерни и научни принципи) – общият обем на финансиране на такива проекти възлиза на 8.7 милиарда долара.
Основните сделки тук са с три американски компании. Общо 2.6 милиарда долара са отишли за разработчика на космически технологии World View, други 2.5 милиарда долара – за компанията за военни технологии Anduril, и 1.5 милиарда долара – за създателя на хипермащабни центрове за данни Montera Infrastructure.
Източник: Banker.bg