30.8 C
София
четвъртък, 17 юли 2025

Санирането по ПВУ става безплатно за всички

Най-четени

Още от същото

Вторият етап от програмата за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) ще бъде с осигурено 100-процентово финансиране за гражданите. Така на практика цялата програма ще е безплатна за всички одобрени блокове. Това обяви регионалният министър Иван Иванов след заседанието на Министерския съвет. Договореното с Европейската комисия решение идва на фона на рискa от загуба на средства поради сериозното забавяне на програмата по-рано.

Средствата по ПВУ за енергийното обновяване са спасени“, заяви Иванов.

Той припомни, че една част от финансирането ще остане в Министерството на регионалното развитие, а друга ще бъде прехвърлена към Българската банка за развитие (ББР), която ще поеме управлението на програмата. Очаква се постановление на Министерския съвет в тази насока да бъде прието в следващите седмици.

Припомняме, че вторият етап по ПВУ стартира през юни 2023 г. с изискване за 80% финансиране от европейската програма и 20% съфинансиране от страна на собствениците – практика, на която залага всяка европейска програма в стремеж да ангажира повече собствениците. Слабият първоначален интерес доведе до няколко удължавания на срока за кандидатстване. През август 2024 г. бяха одобрени 282 многофамилни жилищни сгради на стойност над 138 млн. лв. с ДДС от ПВУ, като 20% (малко над 29 млн. лв.) останаха за собствениците.

В началото на годината обаче министърът описа апокалиптична картина, от която стана ясно, че има много голямо забавяне по програмата и че парите в крайна сметка може да бъдат загубени. В най-голям риск бе именно вторият етап.

Малко след това заместник-министърът Дора Янкова съобщи, че всъщност министерството ще направи опит да спаси средствата. През март тя коментира, че очаква в периода до март – април 2026 г. да бъдат санирани над 1000 блока в страната – задача, която изглежда непосилна на фона на организацията по избор на изпълнител и започване на дейности.

Последва объркване, а граждани и общини не знаеха кога и с какви средства ще бъдат финансирани въпросните многофамилни жилищни сгради от втория етап по ПВУ. Управителите на етажна собственост се оплакаха, че вече са теглили заеми, за да подсигурят съфинансирането и нямат яснота какво ще правят.

По етап 2 са сключени 90 договора, които ще бъдат прехвърлени към ББР и ще бъдат 100% финансирани“, обясни министърът след заседанието на МС в сряда.

Първият етап на програмата по ПВУ също беше със 100% безвъзмездно финансиране и доведе до одобрението на 756 блока, но ресурсът беше значително надхвърлен, което остави над 2100 проекта в резервен списък без средства.

По думите на министъра продължава сключването на договори и споразумения с общините. Изпълняват се и плащания към тях, тъй като те са бенефициентите и организират поръчките за изпълнители.

По първия етап са разплатени 2.5 млн. лв.“, коментира Иванов.

Тази сума обаче е изключително малка и показва, че най-вероятно санирането на всички одобрени блокове по този етап няма да може да се реализира до март другата година, каквито са оптимистичните прогнози на министерството.

На финала е и Националната програма за енергийна ефективност

Успоредно с напредъка по ПВУ приключва и изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност, финансирана от държавния бюджет. Одобреният от правителството доклад за 2024 г. отчита, че дейности са стартирани в 99.9% от всички 1969 сгради с действащи договори за целево финансиране, като общият брой реновирани блокове в страната от началото на програмата през 2015 г. до края на 2024 г. е 1968.

По думите на министър Иванов са извършени дейности в над 131 хил. жилища, в които живеят близо 279 хил. души. Разплатените средства по първия етап на програмата възлизат на 1.9 млрд. лв.

До края на годината ще стартира нов етап по Националната програма със средства от държавния бюджет в размер на 2.5 млрд. лв. Той ще се реализира отново чрез ББР, по познатия модел от първия етап.

Това е един добър начин голяма част от българските граждани да бъдат обхванати с дейности, които ще им помогнат да намалят сметките си за електроенергия“, коментира Иванов.

Очакванията са до края на 2029 г. да бъдат инвестирани над 4 млрд. лв. в саниране. Ако обаче моделът на 100-процентовото финансиране не бъде променен, то едва ли ще може да бъдат обхванати наистина голям брой сгради, отдавна посочват експерти.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации