16.8 C
София
четвъртък, 17 юли 2025

Meta и Google полагат огромна мрежа от подводни кабели. Защо?

Най-четени

Още от същото

Технологичните гиганти Meta и Google разгръщат бързоразвиваща се мрежа от трансконтинентални подводни кабели. Двете американски компании се стремят да са в крак с постоянно нарастващото търсене на честотна лента и натоварванията заради изкуствения интелект, пише CNBC.

Подводните кабели са гръбнакът на световната интернет и телекомуникационна инфраструктура, позволявайки всичко – от международни телефонни разговори до финансови транзакции.

Въпреки че сателитите играят допълваща роля, тези до голяма степен невидими супермагистрали за данни пренасят по-голямата част от глобалния интернет трафик. Според някои оценки, до 95% от международния трафик преминава през оптични кабели през океанското дъно.

Допреди десетилетие подводните кабели бяха ангажимент на телекомуникационни гиганти и подкрепяни от държавата консорциуми. Но оттогава гиганти от Силициевата долина, като Meta, Google, Amazon и Microsoft, приеха като свой приоритет тази инфраструктура.

Постоянният поток от инвестиции е довел до огромно разрастване на мрежата от подводни кабели през последните години, според базираната във Вашингтон телекомуникационна изследователска фирма TeleGeography. От там добавят, че тенденцията не показва признаци на забавяне.

„Това определено е невероятна технология“, каза Алън Молдин, директор на изследванията в компанията, пред CNBC.

„Да можеш да изпращаш светлина през оптично влакно на хиляди и хиляди километри през океанското дъно, това е невероятно, нали? И помислете за факта, че работи толкова добре и като цяло нямате никакъв проблем с качеството.“

Проект „Уотъруърт“

Meta наскоро обяви плановете си да изгради най-дългия подводен кабел в света. Известен като Проект „Уотъруърт“, американският технологичен гигант заяви, че кабелната система за милиарди долари ще достигне пет континента, простирайки се на 50 000 километра, което я прави по-дълга от обиколката на Земята.

След завършването си, подводният кабел с 24 оптични чифта ще предостави висококапацитетна технология на САЩ, Индия, Бразилия и Южна Африка, наред с други ключови региони.

Алекс Ейм, ръководител на мрежовата инфраструктура в Meta – която притежава Facebook, Instagram и WhatsApp – каза, че забележителният проект е воден от три цели: постигане на капацитет, устойчивост и глобален обхват.

„Първо, наистина трябва да увеличим капацитета. Изкуственият интелект изисква няколко различни неща –  изчисления, данни и свързаност“, каза Ейм пред CNBC.

„И когато говорим за свързаност, не говорим само за наземна свързаност по отношение на центрове за данни, но говорим и за междуконтинентална свързаност.“

Ейм каза, че Meta е инвестирала в около 30 кабела от началото на 2010-те, въпреки че не всички от тях в момента работят.

Относно устойчивостта, Ейм каза, че ограничените коридори, геополитическите фактори и предизвикателствата пред надеждността са сред причините, които движат стремежа на фирмата да подобри разнообразието от дълбоководни кабели.

„Ние фундаментално вярваме, че изкуственият интелект не трябва да бъде нещо, което е ограничено само до отделни хора в САЩ, а нещо, което може да бъде от полза за всички. Така че „Уотъруърт“ ни позволява да осигурим глобална свързаност“, каза Ейм.

Как работят подводните кабели?

Google, която е инвестирала в повече от 30 кабела по целия свят, наскоро обяви стартирането на подводната система Sol, заявявайки, че тя ще свърже САЩ, Бермудските острови, Азорските острови и Испания.

Проектът е предназначен да помогне за задоволяване на нарастващото търсене от клиентите на услугите Google Cloud и изкуствения интелект по целия свят.

„В действителност, от зората на ерата на данните, 99% от целия пренос на данни между страни, където те са разделени от океан, се осъществява по подводни кабели. Това улеснява всичко“, каза Найджъл Бейлиф, старши директор на глобалните подводни мрежи в Google.

„Разговорите за устойчивостта на тази глобална мрежа, този вид фундаментален слой на интернет… излизат все повече на преден план“, добави той.

На практика подводните кабели са с размерите на градински маркуч и носят пакет от влакна за предаване на данни от точка А до точка Б.

Процесът по полагане на такъв кабел може да отнеме около четири години, каза Бейлиф, отбелязвайки, че това включва избор на маршрут, разрешителни за проучване, производство, разрешителни за монтаж, инсталиране, тестване, разрешителни за експлоатация и изграждане на кабел.

„Наистина е много просто и не се различава от начина, по който са били положени първите кабели през 1850-те години. Поставяме кабела в огромен кораб и започваме от единия край и много бавно го полагаме до другия край“, каза Бейлиф.

„След това е там. Захранваме го. Тестваме го и стиснали палци, това би трябвало да е всичко за 20 години експлоатация.“

Изследователи от Оксфордския интернет институт в Обединеното кралство заявиха, че внедряването на мащабни подводни кабели от Meta и Google подчертава факта, че големите технологични фирми „сега са достатъчно големи, за да имат бизнес аргумент за индивидуално финансиране на нещо, което преди изискваше консорциум, за да има икономически смисъл“.

Тази промяна може също да повдигне въпроси пред политиците, загрижени за нарастващата концентрация на цифрова инфраструктура, отбелязаха изследователите в публикация в блога си през март.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации