15.8 C
София
петък, 18 юли 2025

ЕК даде 2 месеца на България да въведе евродирективата за отпадъците

Най-четени

Още от същото

България не е привела в законодателството си няколко разпоредби, свързани с европейската директива за отпадъците. В тази връзка Европейската комисия изпраща мотивирано становище и призовава страната да приеме измененията в срок от 2 месеца. В противен случай може да сезира Съда на Европейския съюз.

Комисията е установила, че България не е транспонирала правилно няколко важни разпоредби от изменената директива. Сред основните пропуски са:

  • общи минимални изисквания по отношение на схемите за разширена отговорност на производителя. Това касае отговорността на производителите за цялостния жизнен цикъл на техните продукти, включително събирането и рециклирането им след употреба;
  • специфични изисквания за мониторинга и оценката на мерките за предотвратяване на отпадъци;
  • мерки за предотвратяване на смесването на отработените масла.

Крайният срок за прилагане на директивата в националното законодателство е бил 5 юли 2020 г., но пет години по-късно България все още не е изпълнила адекватно своите задължения.

Комисията е изпратила официално уведомително писмо на България още през ноември 2023 г. Въпреки че българските власти са поели ангажимент да изменят националното си законодателство, за да гарантират пълно съответствие с директивата, до момента съответните промени не са извършени, се казва в прессъобщение на европейската институция.

Какво цели Рамковата директива за отпадъците?

Рамковата директива за отпадъците е ключов инструмент в усилията на ЕС за преход към кръгова икономика. Тя има за цел да предотврати или намали образуването на отпадъци, ограничавайки цялостното въздействие от използването на ресурсите, да повиши ефективността при използването на ресурсите.

Също така директивата определя обвързващи цели за подготовка за повторна употреба и рециклиране на определени потоци от отпадъци, включително битови. Освен това изисква от държавите членки да подобрят своите системи за управление на отпадъците.

Какви са последиците?

Ако България не успее да изпълни изискванията в двумесечен срок, Комисията може да реши да сезира Съда на Европейския съюз. Съдебното дело би могло да доведе до значителни финансови санкции за страната, освен негативните последици за околната среда и ефективността на управлението на отпадъците.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации