22.1 C
София
петък, 18 юли 2025

Седмични финансови новини: България изтегли нов външен дълг; Инфлацията остава в допустимите граници

Най-четени

Още от същото

По-високи санкции за търговците, които неправомерно завишават цените преди датата за предстоящото въвеждане на еврото в България. Това предвиждат промени в Закона за въвеждане на еврото, които Министерският съвет (МС) ще предложи в близката седмица, стана ясно от заседание на кабинета в понеделник.

Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) е открила нецелево разходвани средства от Столична община в размер на 97 705 лв. Това става ясно от писмен отговор на финансовия министър Теменужка Петкова на въпрос на депутата от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев.

Годишната инфлация в България през юни е 4.4%, отчита Националният статистически институт (НСИ). На месечна база средното поскъпване на стоките и услугите в страната е 0.4%.

Годишният процент на нарастване на цените е най-големият от декември 2023 г., когато обаче тенденцията беше низходяща.

Министерството на финансите ще опита да пласира две еврови емисии облигации на международните пазари, съобщава „Капитал“ по свои източници. Решението на ведомството идва, след като водещите агенции Fitch и S&P, както и германската Scope повишиха дългосрочния рейтинг на страната заради одобрението за присъединяване към еврозоната.

Въвеждането на еврото в България може да донесе редица ползи за икономиката, като по-високоплатени работни места, повече износ и по-висок растеж. Това стана ясно по време на дискусията „Еврозоната – предизвикателства и нови възможности“, организирана 

Министерството на финансите е пласирало еврооблигации на съвкупна стойност 3.2 млрд. евро (около 6.25 млрд. лв.). Новият дълг е разпределен в две емисии – 10- и 20-годишни книжа, съобщават от МФ. Номиналната стойност на подадените заявки превиши 13 млрд. евро, което съответства на презаписване от над 4 пъти.

По-високият кредитен рейтинг на България ще направи финансирането за бизнеса по-евтино, а това пък ще ускори инвестициите в нови производствени мощности, създавайки повече работни места и по-високи заплати.

Германските компании започват да се затрудняват в изплащането на задълженията си, а това може да натежи на търговията с българските предприятия. Това се посочва в деветото издание на проучването на компанията за кредитно застраховане „Кофас“ относно платежното поведение на германските компании.

Министерството на финансите (МФ) прогнозира, че България е изпълнила инфлационния критерий за еврозоната и през месец юни, въпреки че данните на Националния статистически институт (НСИ) във вторник показаха продължаващо ускоряване на инфлацията в страната.

Министерският съвет (МС) одобри бюджетната процедура за 2026 г., стана ясно от решенията след заседанието на кабинета в сряда. В тях се посочва, че са определени сроковете, разпределението на отговорностите и изискванията към разпоредителите с бюджет.

Народното събрание (НС) одобри първата актуализация на държавния бюджет за тази година, раздувайки броя на общинските проекти в инвестиционната програма. В крайното гласуване 158 депутати подкрепиха измененията, 12 бяха „против“, а 25 гласуваха „въздържал се“.

С промените общият брой проекти на общините скача от 3066 до 3472, за които е предвиден прогнозен ресурс от над 8.1 млрд. лв. за периода 2025 – 2027 г. За текущата година са разпределени 3.8 млрд. лв., а други 4.3 млрд. лв. – за периода 2026 – 2027 г.

България продължава да се вмества в рамките на допустимата за еврозоната инфлация, показват данните на европейската статистическа служба Евростат. Въпреки че страната вече е одобрена за еврозоната и със сигурност на 1 януари 2026 г. ще стане 21-вия член, е поела ангажимент да поддържа ценова стабилност и занапред.

Националният статистически институт (НСИ) е отказал да съдейства на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в борбата със спекулата покрай предстоящото въвеждане на еврото в България от 1 януари 2026 г., твърди регулаторът в свое съобщение до медиите.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации