Ново проучване предполага, че животните реагират на звуците, издавани от растенията – откритие, което отваря възможността за съществуването на невидима екосистема, съществуваща между тях, съобщава BBC.
В първото по рода си доказателство, екип от Университета в Тел Авив установява, че женски нощни пеперуди избягват да снасят яйцата си върху растения домати, ако те издават звуци, които пеперудите свързват със стрес – сигнал, че растението може да не е здраво.
Същият екип доказа преди две години, че растенията „пищят“, когато са под стрес или в лошо състояние.
Тези звуци са извън обхвата на човешкия слух, но могат да бъдат възприемани от много насекоми, прилепи и някои бозайници.
„Това е първата демонстрация изобщо на животно, което реагира на звуците на растение“, казва проф. Йоси Йовел от Университета в Тел Авив.
Засега това е хипотеза, но е възможно различни животни да вземат решения въз основа на звуци, които чуват от растения — например дали да ги опрашат, да се скрият в тях или да ги изядат“, обяснява Йовел.
Изследователите са провели серия от внимателно контролирани експерименти, за да са сигурни, че пеперудите реагират на звука, а не на външния вид на растенията.
Следващата стъпка е да се проучи какви звуци издават различните растения и дали и други животински видове вземат решения, основавайки се на тях. „Можете да си представите, че взаимодействията са много по-сложни, а това е едва първата крачка“, казва проф. Йовел.
Друг аспект, който ще бъде проучен, е дали растенията могат да си предават информация чрез звук и да реагират – например като пестят вода при засушаване, обяснява проф. Лилах Хадани, също от Университета в Тел Авив.
Това е вълнуващ въпрос. Ако едно растение е под стрес, организмът, който най-много го е грижа, е друго растение – и то може да реагира по много начини“, добавя тя.
Изследователите подчертават, че растенията не са съзнателни същества. Звуците се получават в резултат на физически процеси, причинени от промени в локалните условия. Откритието показва, че тези звуци могат да бъдат полезни за други животни – и евентуално за други растения – които могат да ги възприемат.
Ако това се потвърди, това би означавало, че растенията и животните са еволюирали съвместно така, че да могат съответно да произвеждат и възприемат тези звуци за взаимна полза, според проф. Хадани.
Растенията могат да еволюират така, че да произвеждат повече или по-силни звуци, ако това им носи полза, а слухът на животните може също да се развива в посока по-добро възприемане на тази информация. Пред нас стои цял един неизследван свят“, казва професорът.
В експеримента учените са се съсредоточили върху женски нощни пеперуди, които обикновено снасят яйцата си върху растения домати, така че ларвите да имат храна след излюпването.
Допускането било, че пеперудите търсят най-здравото растение, което да осигури достатъчно хранителни вещества за потомството им. Затова въпросът бил: ако растението излъчва звуци на стрес, дали пеперудите ще се вслушат в „предупреждението“ и ще избегнат да снасят яйцата си върху него?
Отговорът се оказал „да“ – те не снесли яйца, заради звука, който издавали растенията.
Изследването е публикувано в научното списание eLife.
Източник: Economic.bg