11.8 C
София
събота, 19 апр. 2025

Мъск иска да купи компанията зад ChatGPT

Най-четени

Още от същото

Илон Мъск ръководи група инвеститори, които предложиха да купят OpenAI, компанията майка на ChatGPT, за 97.4 милиарда долара. Това е оферта с висок залог, която може да промени бъдещето на изкуствения интелект, пише CNN Business.

Мъск отдавна враждува с изпълнителния директор на OpenAI Сам Oлтман и е подал редица правни жалби срещу компанията и самия Олтман, твърдейки, че компанията за изкуствен интелект и нейното ръководство са представили погрешно OpenAI като филантропия. Мъск твърди, че компанията е нарушила учредителната си харта, като се стреми да печели със своите AI инструменти.

OpenAI се управлява от организация с нестопанска цел, която контролира образувание, наречено OpenAI LP – комерсиално дружество, което съществува в структурата на по-голямата компания. Именно комерсиализацията превърна OpenAI в компания с оценка около 100 милиарда долара само за няколко години – и Олтман до голяма степен се смята за мозъка на този план и ключът към успеха на компанията.

Огромната инвестиция от Мъск, за която за първи път беше съобщено в Wall Street Journal, може да даде на Мъск мажоритарен контрол върху компанията, която съперничи на неговия X.AI.

Ако Сам Олтман и настоящият Борд на директорите на OpenAI възнамеряват да се превърнат в корпорация с печалба, жизненоважно е благотворителната организация да бъде справедливо компенсирана за това, което нейното ръководство отнема от нея: контрол върху най-трансформиращата технология на нашето време“, каза Марк Тобероф, адвокат, представляващ инвеститорите.

„Време е OpenAI да се върне завинаги към силата с отворен код, фокусирана върху безопасността, каквато беше някога. Ние ще се погрижим това да се случи.“

В отговор Олтман написа в X: „Не, благодаря, но ще купим Twitter (сега X) за 9.74 милиарда долара, ако искате“.

Мъск, който е съосновател на OpenAI през 2015 г., оттогава оспорва преминаването на компанията към работа с печалба.

OpenAI е основана, защото създателите му вярват, че изкуственият общ интелект (AGI) представлява сериозна заплаха за човечеството. Компанията създаде съвет от надзорници, който да преглежда всеки продукт, създаден от компанията, и кодът на нейните продукти беше публикуван.

И все пак компания с големи поддръжници, като Microsoft и фирмата за рисков капитал Thrive Capital, има задължението да развива бизнеса си и да печели пари. Инвеститорите искат да са сигурни, че ще получат парите си и не са известни като търпелива група.

Това можеше да накара Олтман да подтикне компанията с печалба към по-бързи иновации и да излезе на пазара с ранни продукти. В страхотната традиция на Силиконовата долина – „движи се бързо и разбивай нещата“ – тези ранни продукти не винаги работят толкова добре в началото. Това може да се превърне в проблем, когато това е технология, която е толкова добра в имитирането на човешка реч и поведение, че може да заблуди хората да повярват, че нейните фалшиви разговори и изображения са истински.

В странна битка в заседателната зала в края на 2023 г. Бордът на OpenAI уволни Олтман, преди обаче бързо да го наеме отново. Оттогава Бордът беше променен и бивши директори, участващи в решението, казаха, че са загрижени, че OpenAI се движи твърде бързо, без да се съобразява с безопасността.

Мъск за първи път съди OpenAI през юни 2024 г., но той се отказа от това първоначално дело, след като компанията излезе с публикация в блог, която включи няколко от имейлите на Мъск от ранните дни на OpenAI. От тях се разбра, че Мъск признава необходимостта компанията да направи големи суми пари, за да финансира изчислителните ресурси, необходими за задвижване на амбициите на AI, което е в контраст с твърденията в делото му, че OpenAI неправилно преследва печалба.

Мъск заведе ново дело през август 2024 г. и обвини OpenAI, че се надпреварва да разработи мощна технология за „общ изкуствен интелект“, за да „увеличи максимално печалбите“. Мъск също обвини компанията в участие в рекет.

Междувременно OpenAI обвини Мъск, че по същество е ревнив, тъй като вече не е част от стартъпа, след като напусна OpenAI през 2018 г. след неуспешен опит да убеди колегите си съоснователи да позволят на Tesla да го придобие.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации