37.7 C
София
вторник, 22 юли 2025

Душан Керкез – следващата жертва на лятната безотговорност в ЦСКА

Най-четени

Още от същото

ВАР-ът на Actualno“ е спортна рубрика на Actualno.com, в която чрез коментари и анализи правим по-детайлен преглед на най-наболелите теми в българския и световен спорт.

Нов сезон, нов треньор, ново начало за ЦСКА. Столичният гранд за пореден път даде заявка за големи промени, а всичко изглежда до болка познато. През изминалия сезон тимът успя да „надгради“ провала от предходния. През 2024 година феновете бяха силно разочаровани от представянето на своите любимци, които завършиха на трето място в Първа лига, претърпяха крах в турнира за Купата на България, а накрая загубиха и баража за място в Лигата на конференциите от ЦСКА 1948. След тези събития в Борисовата градина се задействаха – доведоха нов треньор, назначиха нов директор, дадоха една дълга пресконференция, на която обясниха как ще се работи в клуба занапред и обнадеждиха привържениците си. Но всички тези думи нямаха стойност на фона на действията. Плановете звучаха обещаващи… ако имаше и кой да ги изпълни.

В ЦСКА търсят път напред, но вървят в един кръг

Докато обещанията валяха, „армейците“ бяха „зациклили“ на едно място. Те се разделиха с повече от половината си отбор, но пристигането на нови играчи, с които да попълнят липсите, се забавиха твърде много. В края на трансферния прозорец клубът се задейства и направи няколко сделки. И тук дойде големият проблем. Няма как с нов треньор и нови попълнения, пристигнали след началото на сезона, нещата да се получат. И представянето под ръководството на Томислав Стипич беше нагледен пример за това. Тимът записа 5 загуби в първите 6 мача, което предизвика уволнението на хърватския специалист. И макар да носи голяма вина за тези резултати, Стипич не е главният виновник за гръмкия провал на старта.

През сезона последваха редица промени по високите етажи в клуба и отбора, но всичко това приключи с още по-голямо разочарование от предишната кампания – ЦСКА завърши на 5-а позиция, загуби финала за Купата на България, а акцентът на сезона отново беше пропуснатият шанс за Европа за втора поредна година. Накрая от клуба признаха, че проблемът е бил в зле свършената работа през лятото. Но това звучеше по-скоро като измиване на ръцете, тъй като „виновниците“ вече си бяха тръгнали и сега беше време за „ново начало“.

Нов треньор, стари проблеми

Още при представянето си новият треньор Душан Керкез поиска „свежа кръв“ в отбора. Медиите в страната гръмнаха, че ЦСКА има списък с над 20 имена, с които ще води преговори това лято. Очакваше се представителният отбор да се подсили с поне 8 нови играчи. Да, ама не. По всичко изглежда, че „червените“ не са си научили урока. Въпреки всички заявки, обещания и големи планове, ставаме свидетели на същия епизод, но с различни главни герои.

В края на миналия сезон ЦСКА се раздели с трима от основните си играчи – Станислав Шопов, Марселино Кареасо и Джонатан Линдсет. Мнозина си помислиха, че е лудост някои от тях да бъдат изпуснати като свободни агенти. Още по-голяма лудост обаче е идеята, че дупката, оставена от тези трима футболисти, трябва да се запълни от един нов полузащитник до момента в лицето на Давид Сегер. Привличането на централен нападател също е жизненоважно, тъй като Йоанис Питас в момента няма адекватна алтернатива. Тимът търси и нови крила, но до момента не успява да се договори с набелязаните имена. „Армейците“ са получили отказ от редица класни чужденци, които, разбираемо, не искат да играят само в българското първенство и да не се докосват до европейската сцена.

ЦСКА

Разбираемо е, че преговорите са бавни и трудни, особено когато не участваш в евротурнирите за втора поредна година, но именно поради тази причина трябва да си подготвен… или поне запознат със ситуацията, за да не се повтори историята. Клуб с претенциите и амбициите на ЦСКА трябва да има поне 2-3 варианта за всяка позиция, на която се нуждае от нови попълнения, за да не се стигне до момент, в който основната трансферна цел отказва и се започва с паникьосаните трансфери тип Де Нойер.

Сезонът в Първа лига вече започна, а феновете на ЦСКА, както и новият треньор, все още чакат обещаните нови попълнения в отбора. Те обаче все още не пристигат. Колкото и да не им се иска да вярват на феновете на „армейците“, клубът навлиза в един омагьосан кръг и е на път да повтори миналогодишната грешка, която струва скъпо на всички. Напълно е излишно да споменаваме кой ще бъде посочен с пръст, ако сезонът не потръгне.

Фалстарт по познат сценарий

Така в Борисовата градина отново се намират в познатия кръг – нов треньор, нови надежди, а селекцията – пак закъсняла. Това вече не е инцидент, а тревожен модел, който клубът по някаква причина следва година след година. И резултатите – или по-точно липсата им – са красноречиви. Душан Керкез е треньор с опит в Първа лига, доказал се че може да изведе един отбор до водещ. Той идва с идеи, визия и амбиция. Но как да изгради конкурентноспособен отбор, когато играчите, на които трябва да разчита, пристигат буквално след началото на сезона? Когато липсва момент на адаптация, физическата подготовка е неравномерна, а системата на игра тепърва се обяснява на новите попълнения, нямащи представа от случващото се по българските терени. При такива обстоятелства дори доказали се специалисти трудно постигат нещо и това се вижда ясно през последните години.

Душан Керкез

Истинският проблем обаче е управлението в ЦСКА. Във футбола времето е всичко, а хората по високите етажи в Борисовата градина системно губят това ценно време. Вместо да гради отбор по план, клубът реагира твърде късно. Трансферите се правят прибързано, често без видима стратегия, а треньорите носят отговорността за нещо, което не зависи изцяло от тях. Докато този проблем не се разреши, всеки наставник на „армейците“ ще бъде използван като изкупителна жертва. Феновете ще бъдат разочаровани, а сезоните – загубени. И ЦСКА ще остане в омагьосания кръг на собствения си управленски хаос, а шефовете ще продължат да не правят нищо, с което да убедят привържениците на тима, че наистина работят за благото на отбора.

Автор: Дария Александрова

ОЩЕ от „ВАР-ът на Actualno“: Първа лига 2025/26 – шампионът е ясен, но има много други въпросителни

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации