17.6 C
София
понеделник, 12 май 2025

Подобрява ли се данъчната култура на българина?

Най-четени

Още от същото

В последните години навиците на българите при декларирането на данъци се подобряват. Това отчитат от Националната агенция за приходите (НАП) в отговор на въпрос на Economic.bg.

Всяка година наблюдаваме положителна промяна в поведението на данъкоплатците. Това се дължи на много фактори. Сред тях са преференциите, които им се предоставят, като данъчни облекчения и отстъпки при ранно деклариране и плащане, а също така и наличието на Портала за електронни услуги, който развиваме и надграждаме непрекъснато, и др.”, казват от НАП пред Economic.bg.

Какво сочат данните

Според статистиката на Министерството на финансите (МФ) събраните приходи от данък върху доходите на физическите лица нарастват значително от 2014 до 2023 г., като само в периода 2022 – 2023 г. са събрани с около милиард лева повече.

Разбира се, високата събираемост и резултати могат да се обяснят и с подобряването на стандарта на живота и увеличението на работните заплати.

Отделно, създаването на портала на НАП за електронни услуги през втората половина на 2022 г. значително улесни процеса на деклариране на доходи, който до момента представляваше попълване на дълги и сложни хартиени таблици, често с неразбираеми термини, членове и закони. Още при пускането си, Порталът за е-услуги включваше над 160 такива, а оттогава броят им продължава да расте.

Една от най-често използваните всяка година е тази за предварително попълнените данъчни декларации, където информацията е заредена, а потребителят само трябва да я провери и потвърди – нещо, което според статистиката на НАП отнема не повече от 10 минути.

Около 85% от физическите лица, които декларират онлайн, предпочитат предварително попълнената данъчна декларация, която и тази година е достъпна в началото на март“, напомнят от ведомството на Румен Спецов.

В Youtube канала на агенцията има и видеа, които обясняват кои приложения трябва да се попълнят за използване на данъчни облекчения и съответно – как да се изпрати правилно предварително попълнената данъчна декларация.

Друга използвана услуга е тази за разплащането на задължения към хазната. За целта данъчните изпращат напомнящи имейли с предупреждение за съществуващи задължения – при наличието на такива, данъкоплатецът не може да се възползва от заявено данъчно облекчение, като например такова за ремонт на дома или за отглеждане на деца.

Вече близо 90% от данъкоплатците предпочитат да декларират и платят своите задължения онлайн“, отчита агенцията.

Неизвестните 5 млрд. лв. остават…

И все пак, изглежда, че място за развитие има.

Прословутият бюджет на служебното правителство на премиера Димитър Главчев, който бе обект на множество критики и бе отхвърлен дори от експертите на Българска народна банка, разчиташе на т. нар. „данъчна амнистия“, за да запълни поне част от „дупката“ в хазната“.

Мярката целеше да опрости лихвите и наказателните санкции за просрочени задължения и недекларирани доходи.

Тогава експертите в МФ неколкократно променяха своите оценки за ефекта от нея, като накрая стигнаха сума от 5 млрд. лв. недекларирани и несъбрани постъпления.

В проектобюджета на редовния кабинет „Желязков“ мярка за амнистия липсва, но вместо това, основният залог на правителството за повече постъпления е сивата икономика.

Залагаме много на борбата със сивата икономика – залагаме да водим решителна битка в тази посока, защото смятаме, че там има сериозен резерв“, каза финансовият министър Теменужка Петкова при представянето на Бюджет 2025 в комисия.

Данъчна кампания 2025 продължава

Настоящата данъчна кампания продължава. Тази седмица от НАП пуснаха предварително попълнените данъчни декларации.

Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или е-подпис, ще могат да се възползват от тях за получени доходи от трудови правоотношения,  граждански договори и хонорари, субсидии, изплатени на земеделски стопани, доходи от наем за имоти, чиито наематели са юридически лица, доходи от продажби в интернет с цел печалба и др.“, казват от НАП.

Ако в рамките на този месец длъжникът декларира и плати по електронен път своите задължения, той може да получи отстъпка от 5% от данъка за довнасяне, като размерът й не може да надвишава 500 лв..

Ако се случи да има грешка в данъчната декларация, то тя може да се подаде повторно, като коригираща данъчна декларация, в срок до края на месец септември.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации