30.8 C
София
неделя, 27 юли 2025

На първо четене от 4 законопроекта, предложени като решение на ниските възнаграждения в здравеопазването, парламентът одобри три

Най-четени

Още от същото

На първо четене парламентът одобри три от предложените четири законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, имащи за цел да повишат възнагражденията в здравеопазването. Става въпрос за предложенията, внесени от Цончо Ганев и група народни представители от „Възраждане“; от Асен Василев и група депутати от ПП-ДБ и от Костадин Ангелов, Иван Ибришимов и Андрей Чорбанов и група народни представители от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и „Има такъв народ“.

Отхвърлен бе проектозаконът, предложен от „Величие“ – внесен от депутата Ивелин Михайлов. „За“ него гласуваха 44 депутати (един от ПП-ДБ, 25 от „Възраждане“, един от ДПС-Ново начало, 10 от МЕЧ и 7 от „Величие“). „Против“ бяха 99 народни представители (59 от ГЕРБ-СДС, двама от ПП-ДБ, 23 от ДПС-„Ново начало“, 14 от ИТН и един, нечленуващ в парламентарна група). „Въздържал се“ гласуваха 53 народни представители (двама от ГЕРБ-СДС, 29 от ПП-ДБ, 16 от БСП-Обединена левица, един от ИТН, 5 от АПС).

От „Величие“ предлагаха началната заплата за лекар да е в нетен размер от 6000 лева, а професионалистите по здравни грижи, работещи в лечебни заведения, да получават месечни възнаграждения е в нетен размер от 4 000 лв., а на санитарите и на помощния персонал – 1500 лева.

По време на дебатите по предложените законопроекти от „Величие“ получиха критики, че предлагат конкретни суми, което означава, че всяка година законът ще трябва да се променя.

Ето някои акценти от предложенията на другите парламентарни групи.

От ПП-ДБ предлагат основното месечно трудово възнаграждение на лекар без специалност, на магистър-фармацевт без специалност, да е не по-малко от 150 на сто от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на Националния статистически институт.

По отношение на основното месечно трудово възнаграждение на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на лекарските асистенти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите, от ПП-ДБ предлагат то да е не по-малко от 125% от средната брутна заплата за страната за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на Националния статистически институт.

По отношение на допълнителното възнаграждение за положен нощен труд, от ПП-ДБ предлагат то да е не по-малко от 0.5% от минималната работна заплата за съответната година, определена с акт на Министерския съвет, за всеки отработен час или част от него.

От „Възраждане“ предлагат същите проценти като ПП-ДБ (за лекарите без специалност и за нощния труд), но с една малка разлика – за медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти, лекарските асистенти и помощник-фармацевтите, които упражняват дейност на територията на лечебните заведения, те предлагат основното месечно трудово възнаграждение да е не по-малко от 140% от средната брутна работна заплата за страната.

Сред предложенията на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН само това за допълнителното възнаграждение за положен нощен труд е като това на ПП-ДБ и „Възраждане“ – 0.5% от минималната работна заплата за съответната година, определена с акт на Министерския съвет, за всеки отработен час или част от него. В същото време по отношение на основните възнаграждения на лекарите без специалност и медицинските сестри представителите на управляващата коалиция предлагат следното:

При формирането на размера на трудовите възнаграждения на персонала в лечебните заведения, финансирани със средства от държавния бюджет, основното месечно възнаграждение по категории персонал съгласно Националния класификатор на професиите и длъжностите да бъде не по-малко от предвиденото в действащия колективен трудов договор.

В случаите, когато такъв колективен трудов договор не е сключен, представителите на управляващата коалиция предлагат възнаграждението да е не по-малко от предвиденото в последния сключен колективен трудов договор, индексирано с процентното увеличение на средната брутна работна заплата за страната за периода от крайната дата на действието му до датата на определянето на основно месечно трудово възнаграждение, изчислено въз основа на публикувани официални данни на Националния статистически институт.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации