„Убеден съм, че е време много сериозно да помислим как да изградим едно авиационно звено към пожарната. Трябват и самолети. Самолети, които могат да носят по-голямо количество вода, и така ще са изключително ефективни при полските и горските пожари, а също така и при тези в ниските места.“
Това коментира в ефира на БНТ бившият директор на пожарната и настоящ съветник на министъра на вътрешните работи Даниел Митов – главен комисар Николай Николов. Той поясни, че в момента се разчита на военните. По думите му досега не е имало случай пожарникарите да разчитат на четири военни хеликоптера, които са в готовност да се включат в гасенето. По този повод Николов благодари на българската армия за подкрепата им, но отбеляза, че колегите от българската армия имат други задачи.
По отношение на призива му да се помисли за изграждане на авиационно звено към пожарната, Николов поясни, че българските пожарникари имат подобен опит, тъй като са гасили пожари в Испания и Франция. Ето защо съветникът на вътрешния министър бе категоричен, че политиците трябва да бъдат убедени, че е важно за България да разполага с подобен капацитет, за да опази горите си.
По отношение на актуалната обстановка в страната, Николов отчете, че през изминалото денонощие са загасени 205 пожари. Проблем продължава да е пожарът в Струмяни. Другият пожар, който продължава вече доста дни, е в Рила.
По отношение на пожарите в Свети Влас и Средец, Николов коментира, че те са били специфични – изгорели са много коли на нерегламентиран паркинг. Освен това при случая със Средец градът е бил застрашен от дима. Бившият директор на пожарната поздрави областната управа, че е предупредила хората в застрашената зона и те са били изведени, така че да няма опасност за тях.
Николов обясни и че директорът на пожарната – главен комисар Александър Джартов – решава как ще разпредели пожарните коли при сериозен пожар, а колегите на място преценяват дали е необходимо да има доброволци или не. Той бе категоричен, че взаимодействието с доброволците е уредено и те добре работят заедно. Става въпрос за доброволчески отряди, създадени по Закона за защита при бедствие. Те са над 3 000 души, които са преминали обучение, екипирани са и знаят какво следва да се направи.
Източник: Banker.bg