Преди две десетилетия скромен ресторант отваря врати в една от най-бедните провинции в Китай. Тогава той сервира на цени 1 юан (15 цента), а днес този бизнес се е превърнал в един от най-печелившите в света, като изпреварва McDonald’s и Starbucks като най-голямата верига за храни и напитки в света по брой обекти, разказва CNN.
Историята на компанията
Името на компанията е Mixue Bingcheng, означава град с мед, сняг и лед. Бизнесът вече може да се похвали с над 45 000 търговски обекта по целия свят към миналия септември. Бюджетният гигант за напитки, който сега е по-известен с предложенията си за бъбъл тий, видя акциите си да скочат с повече от 40% в понеделник в първия си ден на търговия в Хонконг, след като набра 444 милиона долара миналата седмица при първично публично предлагане, според Хонконгската фондова борса. Това е най-голямото листване в Хонконг досега тази година и петото най-голямо през последната година, според фондовата борса.
Роден в бедно семейство, Джан Хонгчао, основателят на Mixue, споделя, че стратегията му е проста. „Нека хората по света ядат добре и пият добре само за два американски долара“, каза той преди време пред китайски държавни медии.
Тази достъпност остава най-голямата привлекателност на Mixue, особено когато вътрешният му пазар се бори с икономически спад.
Над 99% от магазините на Mixue са на франчайз според проспекта и повечето от приходите идват от продажба на хранителни материали, оборудване и опаковки на франчайзополучателите.
Финансови показатели
Нетната печалба на Mixue е скочила с 42% до 3.49 милиарда юана (479 милиона долара) през първите девет месеца на 2024 г. спрямо същия период на предходната година, според доклад на компанията.
Mixue се разраства бързо, нараствайки от по-малко от 10 000 обекта през 2019 г., според Momentum Works, фирма за пазарни проучвания, базирана в Сингапур.
Според индекса на милиардерите на Bloomberg продажбата на акции е донесла на двамата създатели общо състояние от 8.1 милиарда долара. Това прави дуото по-богато от Хауърд Шулц, бивш главен изпълнителен директор на Starbucks, който притежава над 6 милиарда долара.
Като се възползва от огромния си мащаб, компанията се стреми да надхитри съперниците си на силно конкурентния пазар на чай в Китай, който се очаква да нарасне до 66.5 милиарда долара до 2027 г., според държавния Securities Times.
Близо 90% от магазините и подбрандовете на Mixue са в Китай. Неговите задгранични изходи са в Азиатско-тихоокеанския регион, включително Индонезия, Виетнам и Малайзия.
Докато компанията има повече магазини от McDonald’s, Starbucks и Subway в световен мащаб, продажбите на Mixue все още изостават от Starbucks, Inspire Brands, собственик на Dunkin’ и Baskin Robbins, и канадския Tim Hortons, според Momentum Works.
Източник: Economic.bg