16.8 C
София
събота, 19 апр. 2025

Базираната в Калифорния българска компания Uvionix привлече $3.5 млн. за дрон-роботи

Най-четени

Още от същото

Базираната в Калифорния българска компания Uvionix, която разработва дрон-роботи, привлече 3.5 млн. долара финансиране. Рундът е воден от LAUNCHub Ventures, а инвестицията ще ускори пускането на автономната летяща система U-Vee и ще разшири пазарното присъствие.

Нашият фокус е върху пазарите в САЩ и Европа, където търсенето на автономни инвентаризационни решения бързо нараства“, коментира пред Economic.bg Борис Искрев, основател и главен изпълнителен директор на Uvionix.

Компанията активно търси стратегически партньорства с водещи играчи в логистиката и търговията на дребно, за да внедри решенията си в различни индустрии. По думите на Борис Искрев интересът към подобни решения е изключително висок, а Uvionix получава „запитвания от големи публични дружества и водещи компании в различни индустрии“.

За да подкрепи растежа си, компанията разширява екипите си по инженеринг и изкуствен интелект в България и САЩ, привличайки водещи специалисти в сферата на автоматизацията. В рамките на следващите няколко месеца се очаква служителите да достигнат близо 20 души.

Значителна част от екипа, особено в областите на развойната дейност и инженерните разработки, е базирана в България и Европа, като планираме по-нататъшно глобално разрастване.“

Конкретно в България се търсят високоспециализирани инженери и софтуерни разработчици в ключови области, като оптична навигация, изкуствен интелект, машинно зрение и облачни системи.

Търсим експерти с опит в автономни системи, обработка на визуални данни и оптимизация на AI алгоритми, които да ускорят развитието на нашата технология.“

Проблем за милиарди, който привлича инвеститорите

В рунда участват още унгарският фонд PortfoLion, румънският Underline Ventures, германският Robin Capital и ангел инвеститори.

Фактът, че няколко фонда и индивидуални инвеститори застават заедно с нас зад компанията е страхотен и размерът на рунда отразява позитивните нагласи на пазара спрямо екипа и иновацията, която развиват“, коментират от LAUNCHub Ventuters пред Economic.bg.

Uvionix се намесва в решаването на болезнен проблем при управлението на големи складови пространства – а именно проследяването на инвентара, което рефлектира сериозно върху разходите. На фона на бума на електронната търговия, която отприщи потребителския апетит и заличи границите на възможностите за пазаруване, правилното отчитане на наличностите се превърна в огромно предизвикателство. Нещо повече – в скъпоструващ проблем, който индустрията оценява на 2 млрд. долара загуби годишно.

Uvionix решава ключов проблем в складовите операции, който води до огромни загуби“, каза Рая Юнакова, инвеститор в LAUNCHub Ventures.

Според нея AI базираният подход на Uvionix „задава нов стандарт в индустрията“, а технологията има потенциал „да преосмисли ефективността на веригата на доставки“. Очакванията са, че чрез внедряването на Uvionix могат да бъдат постигнати значителни подобрения и автоматизация на управлението, които от своя страна да намалят загубите и повишат ефективността на глобалната система за доставки.

Технологичното решение

U-Vee е компактен, автономен летящ робот, проектиран да се движи безпроблемно в складова среда, където да извършва проверки на наличностите без нуждата от човешка намеса. За целта системата използва изкуствен интелект, компютърно зрение и машинно обучение за ориентация, точно разпознаване и проследяване на стоките. От компанията обясняват, че внедреният AI и способността за дълбоко обучение позволяват автономен мониторинг на инвентара в реално време с 99.9% точност.

Те (роботите U-Vee) разпознават и проследяват складовата наличност с изключителна точност без необходимост от допълнително оборудване или човешки мониторинг“, коментира Борис Искрев.

По думите му роботът вече е тестван в реални условия и складови бази. Технологията се интегрира тясно със съществуващите бизнес и складови системи.

Разработката на U-Vee е продължила близо 2 години. Едно от основните предизвикателства е било свързано със създаването на стабилна AI-система за автономна навигация в сложна среда и разширяването на възможностите на робота да възприема околното пространство и да взема правилни решения за своето поведение.

Компанията очаква Uvionix U-Vee да влезе в серийно производство до края на годината, като в момента финализира инженерните тестове и процеси. Роботът ще се сглобява в САЩ, като основните причини за избора на локацията са „сигурност и защита на данните“, посочва Борис Искрев.

Пазарният дебют е планиран за края на тази година, като първоначално ще започнем с пилотни внедрявания при стратегически партньори, преди да разширим производствения капацитет.“

Компанията се надява на бързо скалиране на производството и достигане на годишен капацитет от около 10 000 единици.

Планираме поетапно разширяване, като започнем с ограничени серии за пилотни клиенти, последвано от мащабно разширяване, оптимизация на веригата за доставки и увеличаване на производствената ефективност“, коментира изпълнителният директор.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации