6.8 C
София
неделя, 11 май 2025

След изслушването на представителите на ЦИК и “Информационно обслужване” – депутатите с повече въпроси, отколкото с отговори

Най-четени

Още от същото

След като на извънредно заседание днес във вторник (11 март) депутатите се събраха, за да изслушат ръководството на ЦИК и изпълнителния директор на “Информационно обслужване” Ивайло Филипов по повод възложеното им от Конституционния съд преизчисление на изборните резултати от вота за 51-о Народно събрание, депутатите останаха с повече въпроси, отколкото с отговори.

Заради това утре (12 март) по искане на “Има такъв народ” в парламента ще бъдат изслушани вещите лица, работили към Конституционния съд, извършили преброяването на бюлетините от 2024 избирателни секции.

Причината – за 7 секции (две в Стара Загора и по една в Гълъбово, Чирпан, Търговище, Ардино и район “Триадица” в София) вещите лица са обявили, че действителните гласове са “Нула”, въпреки че на видеозаписите се вижда, че в кутиите има подадени бюлетини. Това е причината и Ивайло Филипов да сезира Прокуратурата.

Председателят на ЦИК – Камелия Нейкова обясни, че и те, преди да възложат на “Информационно обслужване” да “пренесе” преброените гласове от вещите лица, забелязали бройката от “Нула” гласове и се обърнали с въпрос към Конституционния съд каква е причината затова, на което им било отговорено, че в предадените им чували няма бюлетини. Тогава от ЦИК им предложили да се обърнат към кметовете на общините, откъдето са липсващите бюлетини, като ги приканят по-внимателно да потърсят из помещенията, където са длъжни да съхраняват изборните книжа. От Конституционния съд обаче им отговорили, че това не се налага, тъй като процедурата е приключила. От друга страна и кметовете на шест от общините обяснили на ЦИК, че те са си изпълнили ангажимента, защото, каквото е трябвало, са предали на Конституционния съд.

Отделно от това от ЦИК забелязали, че има десетина случая, в които двете групи вещи лица към Конституционния съд, са посочили различни бройки за един и същи тип подадени гласове (съответно от гласуване с хартиени бюлетини, или от машинно гласуване) от едни и същи секции. От ЦИК сигнализирали Конституционния съд, в отговор на което им дали указание да въведат данните по “задача 1”, без каквито и да било обяснения.

Не на последно място от Конституционния съд не позволили на ЦИК и на “Информационно обслужване” да публикуват резултатите от преброяването, извършено от вещите лица.

По този повод, взимайки отношение към чутото по време на изслушването, Тома Биков от ГЕРБ-СДС коментира, че след като е чул и Камелия Нейкова, и Ивайло Филипов, неговите въпроси са много повече от отговорите.

По думите му сега депутатите нямат яснота какво се случва в Конституционния съд. Той изрази учудването си, че не е известна методологията, по която вещите лица са работили и заради това призна, че се съмнява, че и гласовете в останалите 2000 секции са преброени правилно. Биков бе възмутен, че вещите лица с лека ръка са вписали “Нула” подадени бюлетини за седем секции, при положение, че мотивите на депутатите да сезират Конституционния съд били свързани тъкмо с желанието им да няма нито един неотчетен глас. По този повод Биков настоя виновниците, които са подписали приемно-предавателните протоколи за получените чувалчета, в които се е оказало, няма бюлетини, да понесат своята наказателна отговорност.

По отношение на отказа на Конституционния съд да даде публичност на повторно преброените резултати, Биков бе категоричен, че от името на ГЕРБ-СДС ще вземат решение, с което ще го призоват да проведе открито заседание, на което да даде повече яснота по проблема. Депутатът обърна внимание, че има една политическа сила, която има много добра комуникация с Конституционния съд, и това е “Величие”.

“Нищо прозрачно няма тук. Всеки има право да се съмнява. Това е най-тежкият удар, който е бил нанасян на държавността, откакто България е демократична държава”, възмути се Биков.

Лена Бориславова от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” коментира, че случилото се преминава всякакви нива на абсурдност. Тя говори за това, че Ивайло Филипов от “Информационно обслужване” е внесъл паника със сигнала си до Прокуратурата и то предвид факта, че нито веднъж до този момент не е сезирал компетентните органи, независимо от нарушенията, на които всички български граждани станаха свидетели на последните избори.

Тя настоя Конституционния съд да си изпълни задължението и след като получи данните от “Информационно обслужване” и от ЦИК за преизчислението на изборните резултати, да постанови решението си и така да сложи край на всякакви спекулации по темата.

Лена Бориславова обърна внимание и че сега “Сарафовата” Прокуратура кои са тези народни представители, които са си позволили да сезират Конституционния съд за изборните измами; кои са експертите, с които той работи, и откъде накъде той е имал мотив да се произнесе по жалбите, по които е сезиран.

Петър Петров от “Възраждане” нарече случилото се “организирано мероприятие”, с безсмислен сигнал до Софийската градска прокуратура с цел “Информационно обслужване” да не извърши преизчисляването на изборните резултати. Той бе категоричен и че виновните за изчезналите бюлетини никога няма да бъдат намерени, независимо от най-подробната информация, която от Прокуратурата са поискали. Той добави и че от Конституционния съд никога няма да дадат отговор каква е съдбата на около 1100 сгрешени протоколи, а освен това и няма да стане ясно какво се е случвало в останалите около 10 000 непрегледани от вещите лица избирателни секции.

Накрая Петър Петров обяви, че за да се върне доверието в изборния процес, и членовете на ЦИК, и директорът на “Информационно обслужване” трябва да си подадат оставката.

Йордан Цонев от “ДПС – Ново начало” също призова да бъдат изслушани на вещите лица от Конституционния съд. Той обясни, че въпреки че независимият орган не е обявил официално решението си след преизчисляването на вота, народните представители се събрали на изслушването заради общественото вълнение, предизвикано от безпрецедентното телевизионно изявление на председателя му.

Цонев добави, че след изслушването вече няма притеснения за това, че работата на Конституционния съд е възпрепятствана от Прокуратурата, а се опасява от самата процедура, по която е извършено самото преизчисляване на гласовете. По този повод депутатът от “ДПС – Ново начало” поиска да научи колко от гласовете на техните избиратели са откраднати.

Той уточни, че ако няма съхранени изборни книжа и че ако дори и едно чувалче липсва, това би означавало, че контролът на изборния процес е компрометиран и това е нещо, което се установява не от ЦИК, а именно от Прокуратурата.

Накрая Цонев обобщи чутото от изслушването с думите, че от него станало ясно колко измислен е бил проблемът със санитарния кордон около Пеевски и че всъщност проблемите са множество и са навсякъде. Той, както и съпартиецът му Хамид Хамид, който в изказванията си цитира публикации в жълтите медии, засягащи личния живот на Камелия Нейкова, не пропуснаха на няколко пъти да обвинят председателя на ЦИК, че тя била избягала от отговорност и заради това настъпила такава каша на изборите. По този повод Хамид Хамид й поиска оставката, а Радостин Василев от МЕЧ я покани в партията си тъкмо защото от ДПС на Пеевски искат нейното освобождаване.

Драгомир Стойнев от “БСП – Обединена левица” изрази удовлетворението си от изслушването. Той обясни защо сам за себе си е убеден, че Конституционният съд няма основания да се оплаква от безпрецедентната намеса на Прокуратурата.

“Най-нормалното нещо беше прословутите експерти да сезират Прокуратурата, за да разберат защо кметът на “Триадица” например не е предал бюлетините и къде те са изчезнали?”, посочи Стойнев.

Той обърна внимание и че според него най-важният въпрос е може ли Конституционният съд да допусне цялостно пренареждане на конфигурацията в парламента, след като вещите лица са преброили наново гласовете само от една шеста от секциите. “Най-нормалното е да не го прави”, отговори Стойнев сам на въпроса си.

Хайри Садъков от ДПС – ДПС обяви, че от изслушването е станало ясно как едно лице прави безпрецедентен опит да овладее държавата, посягайки и на Конституцията на България, и на Конституционния съд. От думите му стана ясно, че визира Пеевски, срещу чийто модел той призова всички депутати да се борят. Освен това Садъков подчерта, че “Информационно обслужване” е подало сигнал до Прокуратурата, без да има право на това и по този повод поиска оставката на изпълнителния му директор.

Ивайло Филипов

Хамид Хамид от “ДПС – Ново начало” веднага реагира на атаката срещу Пеевски, възмущавайки се, че председателят на Народното събрание – Наталия Киселова е позволила подобни коментари. Той добави и че след преизчисляването на гласовете единствено от ГЕРБ-СДС и от ДПС – ДПС нямало да загубят депутати, а освен това, след като “Величие” получат зелена светлина и влязат в парламента, те щели да помагат тъкмо на “деребеите” на Доган.

Тошко Йорданов от “Има такъв народ” коментира, че след изслушването е останал с впечатление, че в Конституционния съд нещата са гнили като в Дания и че всички политически сили – без ПП-ДБ и ДПС – ДПС – са се усъмнили в чистотата на неговите решения.

“Дебатът показва какво означава съдебна реформа”, посочи Йорданов, след което добави, че Конституционният ни съд взима пример от румънския, като предрешава резултатите от изборния процес по влияние на външни фактори. Заради това и настоя за утрешното изслушване на вещите лица. Тошко Йорданов припомни, че от “Има такъв народ” отдавна призовават да се приеме нов Изборен кодекс, да се премахнат “мъртвите души” и да се направят преброителни центрове, с което изборите ще станат поне 50% по-честни.

Радостин Василев от МЕЧ също се присъедини към призива за нов Изборен кодекс. Той обяви, че най-големият проблем е връщането на хартиената бюлетина и припомни как това се случи – с решението на БСП, ГЕРБ и ДПС от 1 декември 2022 година.

Преди това – след първите и единствени избори само с машини – нямало спорове за честността, но на трите партии им липсвали едни 500 000 гласа, обяви Василев.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации