22.8 C
София
понеделник, 21 апр. 2025

„Ще има големи проблеми“: Бизнесът предупреждава за квазинационализацията на частните пенсии

Най-четени

Още от същото

Бизнесът изпрати предупреждение до обществото относно квазинационализацията на частните пенсионни вноски, предлагана от „Възраждане“. Идеята на проруската партия е 5-те процентната вноска за частните пенсионни дружества да бъде пренасочена към НОИ, а вероятно ще се посегне и на натрупаните активи във фондовете през последните близо 25 години.

Това става ясно от разпратено становище до медиите във връзка с предложение за законови изменения.

Подобна промяна е фактическа квазинационализация на лични средства, защото тези лични вноски са частни пенсионни спестявания“, обясняват в становището си от бизнес организациите.

Сред тях са Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО), Българска стопанска камара (БСК) и Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ).

Какво точно се предлага

В разпратената позиция от бранша цитират предложения за промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), внесени от депутата Виктор Папазов от партията на Костадин Костадинов. Той от години е яростен критик на частното пенсионно осигуряване и твърди, че трябва да бъде закрито като част от задължителната пенсионна система.

Идеята е цялата пенсионна вноска на работещите (19.8% от дохода при трета категория труд) да постъпва във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО). Направени са изчисления, които обаче са изключително нелогични, че от квазинационализацията бюджетът на НОИ ще бъде захранен извънредно с близо 3 млрд. лв.

Понастоящем 5 пр. пункта от осигурителните вноски на работещите, родени след 31 декември 1959 г., отиват в т. нар. втори стълб на пенсионната система, или това са пенсионните дружества.

Осигурителните вноски в дружествата за пенсионно осигуряване превръщат осигурените лица в ощетени и намаляват очаквания пенсионен доход“, смята Папазов в своите мотиви.

От БАДДПО обаче разкритикуваха идеята.

Предлагат тотално закриване на втория стълб и 5-те процента вноска да отиват към НОИ“, каза председателят на БАДДПО Евелина Милтенова в коментар за Economic.bg.

Тя обясни, че не е ясно откъде идват тези изчисления за 3 млрд. лв. приходи.

Това се предлага за 3-ти или 4-ти път, но ако се приеме, парите ще се изгубят в дефицита на ДОО“, смята Милтенова.

Тя добави, че и в момента се налагат по 11 млрд. лв. трансфер годишно от бюджета, за да се запълни дефицитът на НОИ за пенсии. Според изчисленията на бранша „изземването“ на вноските ще има някакъв ефект в посока свиване дефицита в ДОО през първата година, но след това той отново ще започне да расте заради демографските процеси.

Бъдещето на пенсионните дружества

По темата какво ще стане с активите на дружествата, Милтенова каза, че „това е под голям въпрос“.

Няма как да се точат дружества. Пенсионните фондове са отделни юридически лица, в които е регулирано какво може да влиза (такси и вноски) и да излиза (пенсионни плащания)”, каза и Даниела Петкова, пенсионен експерт и бивш председател на БАДДПО, за Economic.bg.

Според нея „не е ясно какво точно предлагат“ от партията и „няма аргументи“ нито за изземването на вноските, нито за активите на дружествата.

Става въпрос за спиране на вноските, но това не е национализация, защото са пари, които все още не са собственост на осигурените. Аргументите против таква промяна са други. Няма шанс да се прекрати дейността на втория стълб – ще се създадат големи проблеми“, каза Петкова.

Милтенова пък очерта друг, по-черен сценарий, в който ще трябва да се закрие и Българска фондова борса (БФБ), тъй като най-големият инвеститор там са пенсионните дружества.

Може ли да се запълни дефицитът в НОИ?

От бизнеса смятат, че прехвърлянето на средствата изцяло в системата на ДОО ще ощети работещите, а предложенията са „категорично неприемливи“.

От там допълват, че дори това да се направи, новите постъпления няма да запълнят дефицита от 11 млрд. лв. в държавното обществено осигуряване, а в дългосрочен план ще задълбочи проблема.

Наследяващите пенсии също са потърпевши

Всъщност ако тези текстове бъдат приети, потърпевши ще са и следващите поколения. Причината е, че промяната ще засегне и тези с отпуснати пенсии от Универсалните пенсионни фондове, които продължават да работят и за тях да постъпват вноски, които се акумулират в пенсионните им партиди.

Ощетени от подобна промяна ще бъдат наследниците на осигурените 4.5 млн. лица (бел. ред. – броят на всички осигурени във втория стълб), тъй като средствата, натрупани във фондовете от втория стълб, се наследяват (бел. ред. – при смърт на осигурявания)“, казват от Асоциацията.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации