18.8 C
София
вторник, 22 апр. 2025

Абсолютен парадокс: Гласуващите за „Оскар“ не са били длъжни да гледат филмите

Най-четени

Още от същото

Американската филмова академия, която връчва най-бляскавите филмови награди „Оскар“, най-накрая налага ново правило, което мнозина смятаха, че отдавна е въведено. От 2026 г. членовете на Академията ще трябва да гледат всеки номиниран филм в дадена категория, преди да могат да гласуват за победител. Да, оказва се, че досега членовете на Академията не са били длъжни наистина да изгледат филмите, за които гласуват (или не гласуват), макар че точно това би трябвало да бъде тяхната основна задача.

Промяната в правилата за гласуване за „Оскар“ идва след години на критики относно гласуването. Новата политика може да има за цел да подобри справедливостта и прозрачността в процеса на награждаване.

Интернет реагира на закъснялото изискване за гласуване за „Оскар“. Много онлайн потребители бяха изумени, че това изискване не е въведено досега. Коментари като „Не го ли правеха преди?“ бързо се появиха в социалните мрежи. Оказва се, че преди това, според Асошиейтед прес, членовете на организацията са били насърчавани да гледат номинираните и да гласуват само в категориите, за които се чувстват квалифицирани. Всеки гласуващ е трябвало да потвърди, че е гледал филмите, но реално никой не е бил длъжен реално да изгледа всички претенденти в дадена категория.

Още: Новият филм „Междузвездни войни“: заглавие, главен актьор и премиерна дата

Снимка: iStock

Някои гласуващи дори признаха, че са пропускали основните филми. В навечерието на „Оскар“-ите през 2025 г. един от режисьорите заяви пред „Entertainment Weekly“: „Съкрушен съм, защото още не съм гледал „Веществото“ или „Все още съм тук“. Първия „Дюн“ не можах да го изгледам; няма да бързам за още три часа „Дюн“. Все още има време за преоценка, но аз наистина се борих с гласуването“.

Според „Variety“ промяната в правилата за гласуване за „Оскар“ ще бъде прилагана чрез частната платформа на Академията за стрийминг – Screening Room. Ако член, който има право да гласува, гледа номиниран филм на друго място, той трябва да изпрати формуляр, потвърждаващ къде и кога го е гледал. Академията представи подробна информация за актуализацията на правилата в съобщение за пресата, публикувано в понеделник, 21 април. 

Още: Обявиха селекцията на фестивала в Кан: Скарлет Йохансон дебютира като режисьор

Нови насоки за изкуствения интелект

Снимка: iStock

Наред с промяната на правилата за гласуване за „Оскар“ Академията изясни и позицията си по отношение на изкуствения интелект. Инструменти като генеративния изкуствен интелект няма да помогнат или да навредят на шансовете на даден филм, но Академията заявява, че степента на човешкото авторство ще има значение при оценяването на номинациите.

Още: Цензура и забрани на „Оскар“-ите: Конан О’Брайън се разприказва (ВИДЕО)

В съобщението бяха включени и няколко други актуализации:

В категорията „Късометражен анимационен филм“ всеки член на Академията вече може да гласува в кръга на номинациите, ако е гледал всичките 15 филма в краткия списък.

В категорията „Операторско майсторство“ нов предварителен кръг на гласуване ще ограничи категорията до кратък списък от 10 до 20 филма.

В категорията „Международен игрален филм“ правото на участие е разширено и включва режисьори със статут на бежанци или търсещи убежище. Тези актуализации следват други скорошни нововъведения от Академията, включително въвеждането на категория „Каскади“, която ще дебютира на 100-ите Оскари през 2028 г. Конан О’Брайън също ще се завърне като водещ на церемонията през 2026 г., припомня „SAN“.

Още: Ейдриън Броуди „счупи“ над 80-годишен рекорд на „Оскар“-ите (ВИДЕО)

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации