7.3 C
София
петък, 04 апр. 2025

„Абсолютно задължителни“: За какви компании се оглеждат българските IT специалисти?

Най-четени

Още от същото

Дистанционна работа, гъвкаво работно време и възможности за развитие са само част от условията, които българските IT специалисти търсят у своя бъдещ работодател. За това разказват експерти от сектора пред Economic.bg.

Предоставянето на възможност за работа от вкъщи и/или хибридният начин на работа са абсолютно задължителни. Гаранциите за сигурност на работното място също са от значение“, каза Милен Кирилов, Head of Talent Acquisition и VP Cloud & Infra Services в DIGITALL.

За такива искания потвърди и Христина Христова, Senior Talent Acquisition Partner в Paysafe, според която кандидатите все повече наблягат на „баланса между професионалния и личния живот“.

Кандидатите на IT пазара все повече поставят на преден план гъвкавостта в работния процес, включително възможността за хибриден начин на работа“, каза Христова.

Ива Дорбалийска, ръководител „Вътрешен подбор“ в Elevate, даде малко по-различна перспектива, като посочи, че за разлика от други сектори, в които работодателите постепенно започнаха да връщат служителите си в офисите, в технологичния ситуацията не е точно такава и няма изглед скоро да се промени.

Изискванията на кандидатите спрямо работодателя от 2020 г. насам не са се променили особено. Все oще не можем да говорим за склонност към работа от офис пет дни в седмицата и не зная дали има такъв потенциал това да се случи отново скоро“, добави Дорбалийска.

Какво друго очакват програмистите

Видимо, по думите на Добралийска, на първо място в изискванията остават гъвкавото работно време и дистанционната работа.

По-любопитното е, че технологичните специалисти вече изискват и възможности за израстване при новия си работодател.

Към днешна дата определено има промяна в изискванията на кандидатите. Не по-малко важни (бел. ред. – от дистанционната работа) са възможностите за допълнително обучение, подобряване на квалификацията, и кариерното развитие“ каза Кирилов.

Той обясни, че това включва очаквания за работа по интересни проекти, както и добра комуникация с професионален и високопродуктивен екип.

Задължителна част от изискванията вече се оказват и допълнителните социални придобивки.

Все по-често специалистите търсят роли, в които могат не само да усъвършенстват уменията си, но и да работят по проекти със значимо въздействие, които носят стойност както за бизнеса, така и за обществото“, смята Христова от Paysafe.

Тя добави, че все повече кандидати отдават значение на работата в среда, която насърчава „иновациите, професионалното развитие и възможностите за растеж“.

Не на последно място е и заплатата, която трябва да отговаря на „пазарните стандарти в конкретната индустрия“, каза и Дорбалийска. 

Очаквания VS Реалност

Макар в изискванията на кандидатите да не се забелязва особена промяна през последните години, в тези на работодателите вече има съществени изменения. Както Economic.bg писа, технологичните компании в България все повече се оглеждат за хора с познания по изкуствен интелект (AI), роботика, автоматизация, машинно обучение, квантови изчисления и пр.

Търсят се експерти, които не само разбират технологията, но и могат да предложат иновации и решения, които отговарят на новите нужди на бизнеса, в синхрон с динамичния темп на развитие в индустрията“, каза Христова.

Тя поясни, че конкуренцията за такъв тип експерти остава висока, подсилена от бързото развитие на новите технологии, необходимостта от киберсигурноста и способността за адаптиране към изменящите се бизнес изисквания.

Бързото развитие на нови технологии, като AI, машинно обучение, киберсигурност, изисква специалисти с актуални умения и опит в тези области“, обясни Дорбалийска.

Този процес е подсилен и от известното насищане на пазара със специалисти на базово ниво, с основни познания по програмиране, като например в разработката на софтуер. „Насищането на пазара може да затрудни намирането на подходящи кандидати поради високата конкуренция и повишените изисквания за уменията“, каза ръководителят по вътрешен подбор в Elevate.

Според Кирилов пък един от най-важните фактори за наемането в сектора е глобалната икономическа обстановка, която може да  предостави необходимата стабилност и сигурност на бизнеса за нови инвестиции в IT услуги и продукти, както и за интегриране на нови технологии.

Развитието на технологиите ще създаде нови възможности, от които иновативните компании могат да се възползват, за да станат лидери в своя бранш. Това ще доведе до еволюиране на информационните технологии и създаването на нови професии, например в областта на AI“, добави Кирилов.

Има ли тежест дипломата по програмиране от чужбина?

През последните години немалко сънародници се завърнаха в България, загърбвайки живота в чужбина. Сред тях са и млади таланти в сектора, които тепърва ще трябва да търсят начини да се реализират на родна земя. Оказва се обаче, че добрата диплома, неподкрепена с опит, рядко може да има някакво предимство на този пазар на труда.

Компаниите често предпочитат кандидати, които могат да докажат своите компетенции чрез портфолио, реални проекти, стажове, участие в хакатони и други практически инициативи“, каза експертът по наемане в Paysafe.

Тя даде за пример вътрешните хакатони за изкуствен интелект, които компанията организира, с над 180 участници от Латинска Америка, Виена, Берлин, Лондон и София. „Това събитие предоставя платформа за демонстриране на креативност, иновативност и практически умения за решаване на реални технологични предизвикателства в динамична среда“, каза Христова.

Според Дорбалийска подобна диплома все пак дава известно предимство. Причината е, че чуждестранните университети дават приоритет на екипната работа, стажовете, проектите и специализацията. В крайна сметка обаче се оказва, че „релевантният опит винаги е с по-голяма тежест“, дори човек да е учил и работил едновременно, защото тогава трябва да се види какви други умения може да предложи на технологичната компания.

Кирилов посочи, че образованието, придобито в чужбина, е „трудно постижение, което демонстрира значително личностно развитие и извървян житейски път“, но решаващото е какво се търси в даден кандидат.

В повечето случаи техническият опит има по-голяма тежест, но завършилият  в чужбина кандидат би имал предимство пред останалите при равни други условия“, добави ръководителят по наемане в DIGITALL.

Бъдещето на IT пазара на труда

И тримата събеседници очакват в бъдеще нуждата от специализирани знания и умения да продължи да нараства, но същата нужда ще открие нови възможности за специалистите от сферата.

Възходът на индустриалната автоматизация и роботизираните системи ще създаде нови възможности за професионалисти в тези области“, каза Христова.

Според нея IT секторът ще продължи да бъде двигател на растежа, като търсенето ще се фокусира върху специалисти с разнообразни умения, включително в изкуствен интелект, виртуална и добавена реалност. Тези тенденции ще доведат до по-специализиран и динамичен пазар на труда, изискващ адаптивност и постоянно развитие на знанията и уменията.

Финтех секторът също ще продължи да расте, като ще се търсят специалисти със силни познания в области като: блокчейн технологии, цифрови плащания и киберсигурност.

Според Кирилов пазарът на труда ще продължи да бъде повлияван от многокомпетентни фактори, както и от технологичните тенденции, които се определят от водещите компании в бранша, като Microsoft, Amazon, Google, SAP, и IBM.

Вече наблюдаваме стабилизиране и позитивна тенденция в търсенето на IT специалисти от края на 2024 г.“, каза Кирилов.

Дорбалийска посочи, че се очаква в бъдеще търсенето на специалисти в области като роботика, електроника и автоматика да нарасне значително. Причината за това ще е засилената автоматизация в индустрията, развитието на изкуствения интелект и нарастващото производство на електроавтомобили и възобновяеми енергийни източници. Допринасящ в тази посока фактор е и недостигът на квалифицирани инженери, което прави тези професии още по-търсени и добре платени.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации