Френската компания Air Liquide, която оперира на българския пазар от години, задейства проекта за разширение на инсталацията за разделяна на въздуха. Иновативното съоръжение ще бъде разположено на територията на германския медодобивен гигант „Аурубис“ в Пирдоп. За целта е подадено уведомление за инвестиционно предложение в РИОСВ – София.
Инсталацията трябва да влезе в експлоатация през 2027 г.
Припомняме, че инвестицията на стойност 100 млн. евро бе обявена от Air Liquide още през миналата година. Освен разширението на въпросната инсталация в Пирдоп, проектът предвижда и обновяване на четири блока за разделяне на въздуха в Германия.
Проектът в Пирдоп ще извлича кислород, азот и аргон от околния атмосферен въздух. Той е ключов за немската група, тъй като не само ще увеличи количествата кислород и азот, но и ще позволи на „Аурубис“ да произвежда аргон за индустриалните търговски пазари в цяла Европа.
Новата инсталация ще консумира по-малко електроенергия и ще спестява емисии от въглероден двуокис – приоритет, на който „Аурубис“ залага.
Какво следва?
След приключването на проекта бъдещата конфигурация ще бъде съставена от следните блокове, които ще останат в експлоатация и след март 2027 г.: Блок 3 (съществуващ, Sigma 145), Блок 4 (съществуващ, Sigma 190) и Блок 5 – нова инсталация, предмет на уведомлението.
Старите съществуващи блокове за разделяне на въздуха, пуснати в експлоатация през 1986 г. (Блок 1 и Блок 2), ще се подържат в режим на дълбок резерв и ще бъдат пускани само при аварийна ситуация.
Околният въздух се филтрира и след това компресира посредством главните въздушни компресори. Филтруваният и компресиран процесен въздух се подава в адсорбционния блок за извличане на влага и въглероден двуоксид, става ясно от уведомлението.
Инсталацията ще произвежда:
- поток продуктов газ кислород, който се изпраща към газовата тръбна система на
- клиента;
- поток продуктов газ азот, който се изпраща към газовата тръбна система на
- клиента;
- поток течен кислород;
- поток течен азот;
- поток течен аргон.
Как ще работи?
Тя ще работи в съответствие с принципите на разделяне (сепарация) на въздуха, чрез адсорбция – десорбция на компресиран въздух. Процесът се основава на цикъл на вътрешна компресия, като по този начин газообразния кислород се произвежда директно на необходимото налягане.
Въздухът, който се разделя, влиза в компресора предварително обезпрашен през филтриращо устройство. Многоетапен центробежен компресор сгъстява въздуха, който преминава през охладител и се подлага на адсорбция (отстраняване на вода и въглероден диоксид).
Адсорберът се състои от два слоя, всеки от които е изпълнен с алуминиев оксид и молекулярно сито. Един от двата съда адсорбери е в експлоатация, а другия – в регенерация към студената част на инсталацията. С електрически нагревател се загрява регенериращия газ.
Сгъстеният въздух отива в бустер компресор, в съчетание с турбина, която ускорява скоростта на движение на въздуха. След преминаване през топлообменника, част от въздуха се разширява в турбината, за да се генерира „студена енергия“, която е необходима за да се стартира компенсацията на топлинните загуби. След като се охлажда през топлообменник, въздухът е достигнал точката си на оросяване и се изпраща в двойна дестилационна колона.
Дестилационните колони произвеждат следните продукти – чист газообразен азот;, газообразен кислород, както и течни кислород, азот и аргон.
За експлоатацията ще е необходима вода в количество от около 28 куб.м на час, или годишно около 244 хил. куб.м. Водата ще се доставя от „Аурубис България“ АД, която има разрешително за водовземане от повърхностен воден обект – язовир Душанци. При необходимост „Аурубис България“ АД има готовност да подаде необходимите документи за вписване на френската компания като ползвател на водата по това разрешително.
Не е необходимо водовземане от водни тела. Няма да се изграждат водовземни съоръжения.
Има необходимост от издаване на разрешителни документи по реда на Закона за устройство на територията – разрешение за строеж.
Източник: Economic.bg