
Между 125 и 200 милиона лева са необходими, за да се увеличат с 15 процента заплатите в 7-8 рискови сектора. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват.
Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първия в страната синдикален клуб за срещи и консултации.
Секторите, в които има риск заради ниските заплати протестите да ескалират, са в здравеопазването-психиатрии, диспансери, училищно здравеопазване и спешна помощ, в няколко агенции към министерството на земеделието, в „Български пощи“, в Агенция „Пътна инфраструктура“ и ДАИ, както и в градския транспорт, където още идния понеделник ще има стачки и блокади, каза Пламен Димитров:
„От сутринта в София, Варна, Русе ще има блокирани кръстовища и съответно протести на работещи в градския транспорт, които искат 15% увеличение, а имат 5. Минималните увеличения трябва да станат, ако не станат, ще имаме стачни действия и хората ще искат много повече“, предупреди Димитров.
Президентът на КНСБ посочи и откъде може да се осигурят тези 150-200 млн. лева:
„Не са толкова много пари на фона 97 милиарда разходи на държавата. От 15-те милиарда капиталови разходи най-вероятно държавата няма да похарчи и 5 милиарда“, каза той.
КНСБ подкрепя безрезервно искането на трите обществени национални медии за ръст на възнагражденията с 15 процента, за които са нужни скромните 10 милиона лева.
Основният аргумент според Пламен Димитров е, че няма други институции в България с толкова високо доверие в обществото:
„Общите ни искания за медиите – средно увеличение от около 15%, това искат всички, това искаме и ние. Националните медии са с най-голямо доверие. Тоест, ние от тях всъщност научаваме истината. От тая гледна точка сме длъжни като граждани, не само като синдикалисти националните медии да ги извадим пред скоба и ние това правим в момента“, коментира Пламен Димитров.
Източник: Banker.bg