Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) планира да обяви обществена поръчка за изработване на технически проект за разширение на близо 5-километров участък от първокласния път I-5 – между бившето Летище Стара Загора и магистрала „Тракия“. Това става ясно от писмен отговор на министъра на регионалното развитие Иван Иванов (БСП) на въпрос на депутата Радослав Рибарски (ПП-ДБ). Не се посочват обаче детайли кога ще бъде обявен търгът.
Интересното е, че подобен ангажимент вече бе поет през август 2024 г. от служебния министър Виолета Коритарова, също в отговор на питане по темата. Тогава бе обявено, че средствата за техническия проект са осигурени в бюджета на АПИ за 2024 г., а прогнозната стойност на поръчката бе 350 хил. лв. без ДДС.
Сега стойността е увеличена до 400 хил. лв. без ДДС, без да е ясно какво налага поскъпването от 50 хил. лв. в рамките на година.
Срокът за изработване на проекта ще бъде 120 календарни дни. Средствата са планирани отново, посочва министър Иванов, но този път в инвестиционната програма на АПИ за периода 2025 – 2026 г.
Въпреки че пътят е от изключително значение, имайки предвид индустриалния и логистичен хъб, който трябва да се развие там, явно това не е достатъчно да задвижи проекта. Идеята е ширината на пътя да бъде удвоена и той да бъде приведен към габарит Г20, или т.нар. скоростен път. Трасето в момента е с по една лента в посока.
Детайлите по проекта
Процедурата за модернизация на трасето е започнала още през 2006 г., когато е изготвен първоначален технически проект. През 2011 г. той е бил актуализиран, но според отговора на министър Иванов сега ще бъде изготвена изцяло нова проектна документация, съобразена с актуалните нормативи и повишената интензивност на движението.
Ще се разработят и нови технически решения за пътните кръстовища, така че те да отговарят на съвременните изисквания за пътна безопасност.
За участъка има одобрен Подробен устройствен план – Парцеларен план (ПУП-ПП) от 2013 г., по който в периода 2015 – 2016 г. е извършено отчуждаване на частни имоти. Но при изработването на новия технически проект може да се наложи промяна на обхвата на трасето, което от своя страна би изисквало изменение на ПУП и нови отчуждителни процедури.
Старите решения от 2006 и 2010 г. за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) вече не са валидни. Затова ще трябва да бъде проведена нова екологична процедура по реда на Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие. Едва след това проектът може да бъде завършен, да се изчисли индикативната стойност на строителството и да се подготви търг за избор на изпълнител.
Източник: Economic.bg