Министерството на транспорта предприема сериозни промени в системата за компенсиране и субсидиране на обществения пътнически транспорт. Ведомството, управлявано от Гроздан Караджов, предвижда въвеждането на „прогнозни“ лимити, стриктно обвързване на средствата с реално ползвани пътувания и възможност за преразпределение на неусвоени бюджети в края на годината.
Целта е оптимизация, по-голяма прозрачност и ефективност на публичните разходи, но и повишаване на административния контрол върху общините и превозвачите.
Промените са качени за обществено обсъждане и са заложени в проект на министерско постановление за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за предоставяне на средства за компенсиране на намалените приходи от прилагането на цени за обществени пътнически превози по автомобилния транспорт.
Обновяване на правилата
Досегашната система за финансиране на обществения транспорт често е критикувана заради липса на достатъчна гъвкавост. Средствата за компенсации и субсидии се разпределяха на общините основно на база броя на правоимащите лица, което невинаги кореспондираше с реално извършените пътувания и разходи на превозвачите. Сега обявените промени целят да поправят тези несъвършенства.
Основната философия на реформата е заложена още в първите параграфи – преминаване от „годишни“ към „прогнозни годишни“ лимити на средствата. Тази на пръв поглед козметична промяна ще позволи първоначалните бюджети да се базират на прогнози, но и да бъдат актуализирани през годината въз основа на действително издадени превозни документи. Според мотивите на Министерството на транспорта, това ще гарантира, че публичните средства ще се разпределят според реалните нужди и извършени услуги, а не само на база предварителен брой на правоимащите.
Прецизиране на компенсациите
Една от най-чувствителните промени засяга принципа на превеждане на компенсациите за определени групи граждани. Досега, например, за военноинвалиди и военнопострадали средствата отиваха в общината, която е издала превозния документ. Новите правила променят това – парите ще се превеждат към общината по адрес на местоживеене, посочен в книжката за военнопострадал. Аналогично, за учащите се, вместо общината, издала картата, компенсацията ще се изплаща към общината по мястото на учебното заведение, а за възрастните граждани и хората с увреждания – по посочения при издаването на картата постоянен или настоящ адрес.
Тази промяна, както обясняват мотивите, цели да премахне възможността за финансиране на превози, които не са извършени в съответната община, и да осигури по-справедливо и обективно разпределение, свързвайки парите с действителното ползване на транспортните услуги.
Нов механизъм за преразпределение
Промените предвиждат след приключване на четвъртото тримесечие неусвоените средства за компенсации от една група правоимащи в дадена община да бъдат използвани за покриване на недостиг в друга група. Според мотивите, целта е „по-пълно усвояване на предвидените средства и недопускане на неправомерно разходване на публични средства“, както и „предотвратяване на акумулиране на неусвоени средства“.
Затягане на контрола и административните срокове
Заложен е и по-строг контрол върху общините. Вече всички общини, а не само тези с преустановен трансфер, ще бъдат задължени да подават подробни справки за реално издадените превозни документи. Срокът за подаване на тези справки за второто тримесечие се удължава от 10 на 20 дни, но същевременно, срокът за подаване на справки за предходното тримесечие, касаещи възможно преразпределение, се намалява от 31-во на 25-то число.
От друга страна, срокът, в който Министерството на транспорта уведомява общините за размера на средствата, се удвоява от 15 на 30 работни дни, което би трябвало да облекчи административната работа на министерството.
Без отражение върху бюджета
Според доклада, приложен към проекта на постановление, тези изменения не водят до необходимост от осигуряване на допълнителни финансови и други средства и не оказват въздействие върху държавния бюджет. Промените са насочени към по-ефективно разпределение и усвояване на вече предвидените средства, а не към увеличаване на техния общ размер.
Източник: Economic.bg