13.2 C
София
сряда, 14 май 2025

Авторът на “Усмивката на долара” вещае още беди за зелените пари

Най-четени

Още от същото

Низходящото движение на щатския долар набира скорост, а заклетият песимист за съдбата на зелените пари Стийвън Джен е убеден, че проблемите им тепърва започват. Трупащите се тревоги, че американското стопанство вероятно забавя темпа на растеж по отношение на задграничните конкуренти, свали котировките на американската валута до най-ниските равнища за последните три месеца – закъсняло потвърждение на мнението на Джен – главен изпълнителен директор на регистрирания в Лондон мениджър на активи Eurizon SLJ Capital.

“Надценен долар, който на практика отслабва – това беше нашето предупреждение”, посочва Джен и признава, че се чувства “донякъде удовлетворен” след като прогнозира по-слаби зелени пари от две години.

Доларовият индекс на агенция “Блумбърг”, който следи спот-оценките на американския долар по отношение на 10 основни валути с най-висока ликвидност и най-голям дял в търговския обмен, се котираше за 104.13 пункта в 14.07 ч. българско време на 6 март – 1.53% спад спрямо стойността, на която приключи търговията си на 5 март (105.74 точки). С което задълбочи спада, заличил по-голяма част от печалбите, натрупани след президентските избори в Съединените щати през ноември 2024 година.

Джен обяснява, че последните движения на зелените пари пасват плътно на рамката “усмивка на долара”, представена от него преди повече от две десетилетия когато е работил като стратег в “Морган Стенли”. Теорията предполага, че щатският долар печели когато икономиката на САЩ е или в дълбок спад или във фаза на мощен подем, а периодите, в които растежът се забавя, крият по-големи предизвикателства за валутата.

Не помага и фактът, че щатският долар, по сметки на Джен, е с около 20% над справедливата си стойност. Джен отбелязва, че доходът на глава от населението в Мисисипи, който е сред най-безните щати на страната, е по-висок отколкото във Великобритания, Франция, Италия и Япония – показател, че покупателната мощ на валутата е достигнала прекалени равнища.

Все пак, Джен не очаква крах на долара, а неколкогодишна корекция.

Хорът на доларовите песимисти зазвуча по-високо през последните седмици заради първите признаци за отслабване на щатското стопанство и тревогите от търговските войни на американския президент, подронващи доверието във валутата. Доларовият индекс е загубил около 5% от върховото си равнище през януари.

Вълната от мита, въведени през седмицата от Белия дом, не помогнаха за спиране на доларовия спад, въпреки очакванията на инвеститорите, че подобни мерки в едйствителност ще стимулират зелените пари. Сривът им се ускори на 5 март след като Германия обяви плановете си да премахне таваните на разходи за стотици милиарди евро за отбрана и инфраструктура, качили еврото вече до 1.08 щ. долара.

Основната теза на Джен за задълбочаване на слабостта на долара се основава на залога, че предимството, произтичащо от по-високият растеж на Съединените щати по отношение на партньорите им, постепенно ще се заличи след като Белият дом ореже раздудите в слредпондемичните години правителствени разходи.

Въпреки че теорията за усмивката на долара приема, че рецесията ще качи американската валута заради статуса й на спасително убежище, Джен смята, че растежът ще продължи, макар и с по-слабо темпо. И дори при редуциране на бюджетния дефицит до 5.5% от БВП от сегашните около 7% няма да нанесат сериозни поражения на икономиката.

Джен е убеден, че това е необходима оздравителна процедура, защото американското стопанство е в прекалено дълъг период на високи растеж и е настъпил благоприятния момент за премахване на фискалните стимули. Впрочем, Тръмп също иска по-слаб долар, въпреки твърденията, че е за политика на силен долар. И мерките, които е замислил като пакет, по-скоро целят да убият с един куршум два заека.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации