Агенцията по ядрено регулиране (АЯР) ще може да обезпечи с наличния персонал бъдещите лицензионни стъпки за 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“, но след това регулаторът ще бъде затруднен, тъй като и при строителството, и при въвеждането в експлоатация, и при издаването на лицензия за експлоатация, ролята на АЯР става все по-важна. Това каза председателят на АЯР Цанко Бачийски на пресконференция, на която представи резултатите от доклада от мисията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) за преглед на регулаторната рамка на България в ядрената сфера, т.нар. IRRS (Integrated regulatory review service).
Към момента, с допълнителни усилия и външна помощ, бихме могли да се справим с издаването на решение за проектиране и донякъде с разглеждането на техническия проект и неговото одобрение. По време на строителството неминуемо могат да възникнат изменения, които трябва да бъдат оценени от лицензианта, като се преценява дали тези изменения засягат безопасността. Това изисква специалисти, които да оценят дали предложените изменения влияят на безопасността“, коментира той, цитиран от БТА.
По думите му доставките също са много важни – те не се контролират пряко, но се контролира как лицензиантът изпълнява своите задължения по отношение на контрола на доставките.
Това е и една от препоръките в доклада на мисията – в него се отбелязва, че дългогодишният проблем със свободните работни места, съчетан със застаряващата работна сила, подчертава необходимостта от целенасочени устойчиви действия за поддържане на достатъчно и компетентен персонал, особено за основните регулаторни функции.
С поканата и успешната реализация на IRRS мисията АЯР получи независима, външна, експертна оценка на актуалното състояние на регулаторните си дейности в областта на ядрената безопасност, източниците за йонизиращи лъчения и радиационната защита и предложения, които трябва да спомогнат за подобряване работата на АЯР и за адресиране на бъдещите предизвикателства, свързани с планираното разширяване на ядрената програма на страната. В заключителния доклад от мисията има 15 препоръки – 5 към правителството и 10 към АЯР и МЗ, като една препоръка е конкретно към МЗ, а останалите са към АЯР.
Екипът на IRRS мисията отбеляза, че АЯР има култура на непрекъснато усъвършенстване и е опитен (зрял) и компетентен регулатор, който изпълнява законовите си задължения без допускане на външно влияние.
Препоръки и предложения за подобряване на регулаторната рамка:
- Приемане на национална политика и стратегия за безопасност, съдържаща всички елементи в съответствие със стандартите за безопасност на МААЕ;
- Адекватно увеличаване на бюджета на АЯР с цел да бъдат обезпечени регулаторните дейности, свързани с планираното разширяване на ядрената програма на България;
- Гарантиране наличието на цялостна дългосрочна стратегия за развитие на човешките ресурси за АЯР и МЗ, в която да е предвидено адекватно възнаграждение на персонала на регулаторния орган, сравнимо с възнагражденията на други национални организации в ядрената област;
- Финализиране на прегледа на Стратегията за управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци;
- Правителството трябва да преразгледа и преработи Наредбата за аварийно планиране и аварийна готовност в съответствие с изискванията за безопасност на МААЕ.
Източник: Economic.bg