20.8 C
София
вторник, 15 юли 2025

България е с най-много болнични легла в ЕС

Най-четени

Още от същото

България е на първо място в целия Европейски съюз по брой болнични легла. И ако това на пръв поглед изглежда като индикатор за ефективна здравна система, то страната ни е на последно място по брой легла за дългосрочни грижи. Последните данни на Евростат сочат за нужда от сериозни реформи.

Количеството не е равно на качество

Според данните на Евростат за 2023 г., България води класацията с цели 864 болнични легла на всеки 100 хил. души. За сравнение, средното за Европейския съюз е 511 легла на 100 хил. души. Така страната ни разполагаме с над 350 легла повече на същия брой население, отколкото е средното за Европа. След нас в класацията се нареждат държави като Германия (със 766 легла), Румъния (728), Австрия (660) и Унгария (651).

На пръв поглед това може да изглежда като предимство – разполагаме с много места за лечение. Но през последните години броят на болничните легла в ЕС постоянно намалява. От 557 легла през 2013 г. сме стигнали до сегашните 511. Това най-вероятно се дължи на факта, че медицината се развива и процедури, за които преди е било нужно да останеш в болница, днес се правят амбулаторно.

Така високият брой легла в България всъщност може да подсказва, че нашата здравна система е по-бавно адаптираща се към тези съвременни практики. Това пък води до неефективно използване на ресурсите и дори до по-дълъг престой на пациенти, които вече не се нуждаят от интензивни грижи.

В същото време, държави като Швеция (със само 187 легла), Нидерландия (231), Дания (233) и Финландия (260) имат много по-малък брой болнични легла. Това показва, че по-малкото легла не означава по-лошо здравеопазване, а по-скоро по-ефективно и фокусирано върху нуждите на пациента извън болничния престой.

Къде сме в грижата за най-уязвимите?

Когато преминаваме към категорията „легла за дългосрочни грижи“ – това са обикновено места в старчески домове, специализирани центрове за възстановяване или за хора с хронични заболявания, които се нуждаят от постоянни грижи, но не и от болнично лечение – картината за България не е оптимистична.

Страната ни се намира на последно място в ЕС (сред държавите, за които има данни) с едва 26 легла за дългосрочни грижи на 100 хил. души. За сравнение, единствено Гърция (с 20 легла) е на същото или по-ниско ниво. Дори Полша, която също има относително ниски показатели, разполага с 222 легла за дългосрочни грижи – почти десет пъти повече от България.

На другия полюс са държави като Нидерландия, която е безспорен лидер с 1400 легла на 100 хил. души, следвана от Швеция (1315) и Белгия (1250).

Този изключително нисък брой легла за дългосрочни грижи показва огромен проблем в здравната ни система. Хората, които се нуждаят от постоянна помощ, често нямат къде да я получат, освен вкъщи от своите семейства. 

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации