България се нарежда сред страните с най-дълга действителна работна седмица в Европейския съюз през 2024 г., показват публикувани данни на Евростат. Работещите на възраст между 20 и 64 години у нас са отчитали средно по 39,0 работни часа седмично на основната си работа – над средното за ЕС от 36,0 часа и второ най-високо ниво сред всички държави членки.
Според статистиката най-дългите работни седмици през 2024 г. са отчетени в Гърция (39,8 часа), следвана от България (39,0), Полша (38,9) и Румъния (38,8). От другата страна на спектъра се нареждат Нидерландия с най-кратка работна седмица (32,1 часа), както и Дания, Германия и Австрия с по 33,9 часа.
Средната стойност за ЕС е спаднала спрямо 37,0 часа през 2014 г., което отразява постепенни промени в трудовите модели и разпространението на гъвкави форми на заетост.
Евростат уточнява, че средните работни часове, представени в статията, включват както работници на пълен, така и на непълен работен ден. Резултатите са повлияни от различните пропорции на работниците на непълен работен ден в различните страни, както и от разликите в правните рамки и в специфичната за всяка страна обичайна продължителност на работната седмица.
По икономически сектори, най-дълги работни седмици се наблюдават в селско, горско и рибно стопанство (41,2 часа), минно дело и добивна промишленост (38,8) и строителство (38,7). Най-кратки остават работните седмици в сектора на домакинствата като работодатели (26,7), образованието (31,9) и дейностите, свързани с изкуства, развлечения и отдих (32,9).
Данните очертават значителни различия в натоварването на работещите в отделните страни и сектори, като поставят фокус върху динамиката на пазара на труда в контекста на производителност, работна култура и социални модели.
Източник: Economic.bg