България и Румъния правят важна стъпка към подобряване на корабоплаването по река Дунав. За целта е подписано споразумение за съвместно възлагане на обществени поръчки по проекта Fast Danube 2, чиято обща стойност възлиза на близо 230 млн. евро, съобщават от Министерство на транспорта.
То е между българската Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на р. Дунав“ и Речна администрация за Долен Дунав – Галац (Румъния) и бе подписано в рамките на среща, посветена на напредъка по проекта.
Проект Fast Danube 2 ще допринесе за по-добрата свързаност на Дунавския регион с останалата част на Европейския съюз, както и за улесняване на свободното движение на хора и товари“, заяви зам.-транспортният министър Ангел Забуртов при откриването на събитието.
Проектът на споразумението бе одобрен от Министерския съвет на 23 април. С него се дава зелена светлина за стартирането на съвместни обществени поръчки, обхващащи мониторинг на околната среда, проектиране, строителство и строителен надзор в общия българо-румънски участък на реката.
Финансовият ангажимент на българската страна възлиза на 111.8 млн. евро, от които до 85% се очаква да бъдат безвъзмездно финансирани от Европейската комисия чрез Механизма за свързване на Европа.
Румъния последователно подчертава значението на свободното корабоплаване по реката, включително и при водените преговори за изграждане на трети мост между двете страни. За северната ни съседка подобряването на транспортната свързаност по Дунав е приоритет.
Fast Danube 2 е част от Трансевропейската транспортна мрежа и ключов елемент в оптимизацията на Рейнско-Дунавския коридор. Той се очертава като дългосрочен и устойчив пример за ефективно трансгранично сътрудничество в областта на транспортната инфраструктура и регионалната мобилност.
Източник: Economic.bg