17.8 C
София
сряда, 09 юли 2025

България иска да прави модерни дронове и стартира конкурс за разработки

Най-четени

Още от същото

Правителството има амбицията да събуди иновационния потенциал на България в сферата на отбраната. След като в края на юни обяви създаването на Център за иновации в отбраната към „София Тех Парк“ АД, сега държавата подготвя „бойното“ му кръщение с организирането на мащабен конкурс за разработка на различни типове дронове. Инициативата, която ще стартира още тази есен, цели да стимулира българската индустрия и научни среди да създават високотехнологични решения за нуждите на армията. 

Още в рамките на тази есен центърът ще организира конкурс за разработването на няколко типа дронове (…) Екипите, които предложат най-обещаващи изделия с най-ценни качества, ще получат финансиране да изработят по няколкостотин бройки, които ще минат изпитания в българските въоръжени сили, преди да пристъпим към изработването на по-дълги серии“, обяви вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на брифинг пред журналисти днес. 

Спецификациите за изискванията към участниците и техните разработки ще бъдат изготвени от Министерството на отбраната.

Дончев изрично подчерта, че не става дума за обществена поръчка, а за конкурс. В него ще бъдат поканени да участват не само утвърдени компании, но и екипи от български инженери, разработчици, университети и научни институти. Според министъра този подход гарантира, че милиардите, предвидени за инвестиции в армията през следващите години, няма да бъдат просто разход, а ще имат положителен ефект върху българската икономика и иновационния процес, подобно на практиките в развитите държави. 

Процедурата е създадена по този начин с цел да събуди техническия и иновационен потенциал в България. Не просто да организираме процедура, където да се явят утвърдени доставчици, които да доставят на колегите от Министерство на отбраната.“

Новината идва ден след като стана ясно, че България е сред 15-те държави в ЕС, на които е позволено разхлабване на строгите бюджетни правила и поемане на допълнителен дълг за разходи за отбрана. 

Усложняващата се геополитическа обстановка и задълбочаващите се военни конфликти наостриха вниманието на властите и инвеститорите към отбранителната индустрия. А технологиите с двойно предназначение – приложими както в гражданския, така и във военния сектор – се превръщат в една от горещите теми, отваряйки поле за ускоряване на иновациите и концентриране на финансите. 

В тази връзка Томислав Дончев подчерта, че българският бизнес притежава значителен, макар и до голяма степен непознат за обществото потенциал. По думите му Центърът за иновации в отбраната е създаден именно като „жива връзка“ между Министерството на икономиката, Министерството на отбраната и Министерството на иновациите и растежа, с основна цел да бъде трансмисия между българската индустрия, въоръжените сили и науката. Инициативата цели да събуди българския опит от миналото, когато армията и индустрията са работили ръка за ръка.

Ние трябва да събудим опит, който сме имали в миналото: българската армия да работи заедно с българската индустрия. Само по този начин можем да гарантираме, че милиардите, които ще инвестираме в Българската армия през следващите години, няма да бъдат само разход, а ще имат ефект върху икономиката ни и процеса на иновации“, обобщи Дончев. 

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации