България заплаща ежедневно около 1 050 000 лева на турската държавна компания „Боташ“ по силата на дългосрочния договор за пренос на природен газ. Това съобщи енергийният министър Жечо Станков в интервю за bTV. Сумата е индексирана спрямо инфлацията и се очаква да достигне 1,1 млн. лева дневно през следващата година, а след това – 1,2 млн. лева.
Въпреки тези разходи, използваният капацитет до момента е едва за около 40 млн. лева, докато платеното надхвърля 600 млн. лева. Причината е, че около 2 млрд. куб. метра от резервирания капацитет не се използват. България потребява около 3 млрд. куб. метра газ годишно, като 1 млрд. се покрива от Азербайджан, а останалото – чрез алтернативни доставки, включително от терминала в Александруполис. Станков подчерта, че цената за пренос по договора с „Боташ“ е около 10 долара за мегаватчас, което е почти три пъти по-скъпо от обичайното.
Като положителен пример министърът посочи проекта „Балкански поток“, в който са вложени 2,6 млрд. лева, а очакваните постъпления за целия му срок възлизат на 20 млрд лева. До момента приходите са 1,9 млрд. лева, като предстои плащане на още близо 20 млрд. по дългосрочните ангажименти.
За дълговете на „Топлофикация София“ Станков съобщи, че компанията дължи над 1 млрд. лева, като само за последната зима не са платени около 400 млн. лева. Въпреки това подаването на газ няма да бъде спряно, за да не бъдат ощетени столичани. Министърът е настоял пред кмета на София Васил Терзиев за конкретни действия, тъй като дружеството е под контрола на Столичната община.
По темата за цените на електроенергията, енергийният министър каза, че няма да има промяна в тарифите за бита и че либерализацията на пазара се отлага. Той определи този подход като мярка срещу инфлацията. В допълнение се обмисля механизъм за подпомагане на бизнеса при рязко повишаване на цените на тока над определен праг – например 220 лева за мегаватчас.
Източник: Banker.bg