България покрива инфлационния критерий за присъединяване към еврозоната и през април, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат. Те са важни, защото показват, че страната ни успява да поддържа устойчиво ниска инфлация – тенденция, която се следи зорко от Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия (ЕК).
След около две седмици предстои двете европейски институции да публикуват своите извънредни доклади за готовността на България за въвеждането на еврото, в които отражение несъмнено ще има критерият за ценова стабилност. В последните месеци той бе последната пречка за номиналното съответствие на България за влизане в еврозоната.
Миналата седмица министър-председателят Росен Желязков изрази оптимизъм за очаквания на 4 юни конвергентен доклад от Брюксел.
В петък следобед пък евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев заяви в ефира на Нова телевизия, че има информация от Брюксел, че конвергентният доклад на България за приемане на еврото е положителен.
След няколко дни ще бъде представен. Позитивен е, изпълнили сме изискванията“, коментира той.
Според данните към април 2025 г. средногодишната инфлация в България е 2.7%. Средното ниво на трите страни членки с най-ниска инфлация е 1.3%. Според правилата за присъединяване, показателят в България не може да надвишава с повече от 1.5 пр. пункта това ниво. В случая то е 2.8%.
През април, каквато бе тенденцията и предходните месеци, трите страни членки с най-ниска инфлация са били Ирландия (1.2%), Финландия (1.3%) и Италия (1.4%).
Без Финландия в сметките
Обикновено, ако има леко разминаване от търсеното ниво, ЕК и ЕЦБ могат да изключат от сметките някои страни с твърде ниска инфлация, която е вследствие на „изключителни фактори“.
В случая, ако се изключи Финландия и на нейно място бъде взета Дания със средногодишна инфлация от 1.6%, новата граница става 2.9%, т.е. България отново покрива критерия.
Източник: Economic.bg